Aile planlaması ve evrimi
Family planning and its evolution
  1. Tez No: 423107
  2. Yazar: İLKNUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Planning, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde uzun zamandan beri, Türkiye gündeminde olan Aile Planlaması konusu ele alınmıştır. Aile Planlaması konusu, Türkiye'de toplumsal ve ideolojik kamplaşmalara yol açan bir konudur. Konu, teorik bir düzlemde, yer yer, mesleki bilgi birikiminden yararlanılarak araştırıldı. Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan Aile Planlaması, hem gelişmiş hem de gelişmemiş bütün ülkelerde yıllardan beri tartışma konusudur. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ile Aile Planlaması uygulamalarındaki başarı oranları paralel oranda ilerleme göstermektedir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, sürekli gelişen Aile Planlaması, Türkiye'nin modernleşme sürecinde apayrı bir yere ve öneme sahiptir. Bu konuda uygulanmış ve uygulanmakta olan mevzuatlar, ihtiyaçlarla uyuşmamakta, yetersiz kalmaktadır. Çünkü toplumsa ihtiyaçlar, mevzuattan daha önde seyretmektedir. Önemli olan Aile Planlaması'na ilişkin politik tercihler kadar, bu konudaki düzenlemelerin, toplumun taleplerine ve realitelerine uygun olmasıdır. Aksi halde, yapılan çalışmalar, istenilen sonuçları vermeyecek ve kaynak israfı sonucunu getirecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses Family Planning which has been in the agenda of Turkey for a long time. Family Planning is a topic that causes social andideological polarization in Turkey. It wasinvestigated on a theoretical level partly by means of Professional knowledge. With a history as old as the history of humanity, the Family Planning has been a matter of debate both in developedand underdeveloped countries for years. The development level of a country and its success rates in the Family Planning practices show progress correspondingly. TheFamily Planning ever-developing since the foundation of the Republic has a distinct role and importance in the modernization process of Turkey. Legislations which have been implemented and are being implemented in this sense do not meett the needs and fall behind. The reason is that social needs go ahead of the legislations. What are important is the political preferences concerning the Family Planning as well as the compliance of related regulations with society's demands and realities. Otherwise, studies performed misfire and cause the waste of resources.