Ortaöğretim öğrencilerinin karar verme stratejilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining some of the variables decision-making strategies for secondary school students
  1. Tez No: 423160
  2. Yazar: ECVET KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT SUİÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin karar verme stratejilerini bazı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evrenini, Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ve farklı statülerde öğretim veren Spor Lisesi, Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi'nde okuyan öğrenciler, örneklemini ise, araştırma kapsamına alınan 473 ortaöğretim ikinci kademe öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin demografik bilgileri ile karar verme stratejileri arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen 16 soruluk kişisel bilgi formunun yanında, Mann ve Diğ. (1998), tarafından geliştirilen (Melbourne Decision Making Questionary) Deniz (2004), tarafından Türkçe' ye uyarlanan 28 maddelik Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine some of the variables in terms of decision-making strategies for secondary school students.The population of the investigation, Trabzon connected to the Directorate of Education and Sports High School instructor in different status, Vocational Schools, Imam Hatip High School, High School and students studying in the High School of Science, the sample of the 473 received in the research constitute upper secondary students. Students by researchers to determine relationships between decision-making strategies developed by demographics next 16 to solicit personal information, Mann et al. (1998) developed by (Melbourne Decision Making Questionary) Sea (2004), adapted to the decision by the Turkish 28-item scale was used Vermeer.