Stratejik planlama ile örgütsel değişim arasındaki ilişkinin araştırılması: Eğitim sektöründe bir uygulama
Researching on the relationship between strategic planning and organizational change: A case study on education sector
  1. Tez No: 423198
  2. Yazar: İBRAHİM ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada eğitim kurumlarında stratejik planlama ile örgütsel değişim arasındaki ilişkinin, ilköğretim okulları öğretmen ve yöneticilerin düşüncelerine göre incelenmesi ve bunu etkileyen demografik faktörlerin belirlenmesine yer verilmiştir. Araştırma betimsel tarama modeline göre desenlenmiştir. Anket formunda katılanlara kişisel bilgilerin yanında, Baloğlu ve arkadaşları tarafından geliştirilen“Stratejik Planlama Tutum Ölçeği”, Smith ve Hoy tarafından geliştirilen, Demirtaş tarafından geçerlilik ve güvenilirliği Türkçeye uyarlanan“Okulların Değişime Açıklık Ölçeği”kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini İzmir'de bulunan ilk ve ortaokullarda 2013-2014 yılları arasında görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi yöntemle seçilen 423 öğretmenle yüz yüze anket yapılarak oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Sosyal Bilimler için istatistik Paketi kullanılmıştır (SPSS).
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between strategic planning and organizational change is analyzed through the perceptions of primary school teachers and directors and the demographic factors effecting this relationship are detected. The study is formed by desciptive research model. In the questionnaire form,“Strategic Planning Attitude Scale”developed by Baloğlu and his friends and“The Schools' Openness to Change Scale”developed by Smith and Hoy and adapted to Turkish in means of validity and realibility by Demirtaş are used on the participants besides their personal information. The core of this research is formed by directors and teachers who worked at primary and secondary schools in İzmir between 2013 and 2014. The sample of the research is formed by polling 423 randomly chosen participants face to face. Statistics Package for Liberal Arts is used in the analysis of the datas obtained by the research. Correlation analysis, frequency analysis, Kolmorogov Smirnov test, Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test are used as statistical methods to find out the relationship between the variants.