Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları (Kırıkkale örneği)
- Tez No: 423241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MUZAFFER MARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma; 2014 - 2015 öğretim yılının II. Döneminde Kırıkkale il merkezindeki ortaokullarda görev yapan 265 öğretmenin örgütsel vatandaşlık davranışlarının incelenmesi çalışmanın amacıdır. Araştırmanın evrenini; Kırıkkale il merkezinde yer alan 2014- 2015 öğretim yılında 38 resmi ortaokulda görev yapan 851 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma; nicel verilere dayalı tarama modelidir. Araştırma kapsamında verileri elde etmek için Taştan ve Yılmaz ( 2008 )'ın“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın demografik verilerine ilişkin istatistikler ise; öğretmenlerin % 48'7'sini kadın, % 51,3'ünü erkek öğretmenler oluşturmaktadır. Öğretmenlerin eğitim durumlarının % 21,5'ini lisans tamamlama ve eğitim enstitüsü, % 66,4'ünü eğitim fakültesi ve % 12,1'ini lisansüstü mezunu öğretmenler oluşturmaktadır. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerinin % 35,5'ini 1-7 yıl kıdem , % 26,8'ini 8-14 yıl kıdem , % 19,6'sını 15-21 yıl kıdem ve % 18,1'ini 22 yıl ve üzeri kıdem oluşturmaktadır. Öğretmenlerin okuldaki kıdemlerinin % 87'2'sini 1-7 yıl kıdem ve % 12,8'ini 8 yıl ve üzeri kıdem oluşturmaktadır Bu çalışma sonucunda; Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin eğitim durumlarına göre örgütsel vatandaşlık davranışında anlamlı bir farklılık yoktur. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre örgütsel vatandaşlık davranışında anlamlı bir farklılık yoktur. Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları görev kıdemine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In the research; secondary school teachers who work in organizational citizenship behavior.The research universe; Kırıkkale province is located in the Centre of the 2014 - 2015 school year 38 official who served in middle school 851 teacher. Research; quantitative data is based on the scan model. The scope of research to obtain data, Taştan and Yilmaz (2008)' s“Organizational citizenship Behavior Scale”. Statistics about the demographic data of the survey; 48,7% of teachers are women, 51,3% of teachers are men. 21,5% of teachers education is status of degree completion and Training Institute, 66,4% of teachers education is The Faculty of education and 12,1% of teachers education is graduate teachers. Teachers ' professional seniority is 35,5% of 1-7 years seniority, 26,8% 8-14 years seniority, 19.6% 15-21 years seniority , 18.1% 22 years and over seniority. School teachers seniority is 87,2% 1-7 years seniority and 12,8% for 8 years and over seniority. As a result of this study, there isn't a significant difference of teachers ' organizational citizenship behavior according to the gender. There isn't a significant difference of teachers 'organizational citizenship behavior according to the training. There isn't a significant difference of teachers ' organizational citizenship behaviour according to the professional seniority. There isn't a significant difference of teachers ' organizational citizenship behaviour according to the task seniority.