Muhafazakâr demokratlıktan muktedir muhafazakârlığa: AK Parti'nin siyasi kimlik örneği
From conservative democracy to competent conservatism: Example of AK Party's political identity
  1. Tez No: 423285
  2. Yazar: SEMİH KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL NİZAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurulduğu tarihten kısa bir süre sonra 2002 yılında iktidara geldi. Partinin kadrolarının geçmişinden farklı olarak yeni bir siyasi dil takınması ve bu dili muhafazakâr demokrasi ismiyle topluma sunması ilgili kavramın Türk siyasetine giriş yapmasına sebep olmuştur. Muhafazakâr Demokratlığı bir manifesto veya ideolojiden öte siyasi kimlik gibi gören AK Parti özellikle birinci döneminde bu kimliğe uygun bir doğrultuda siyasetler geliştirmiştir. Muhafazakârlığın toplumun değer ve gelenekleri ile kurulacak bağlantıdaki vasfına ek olarak demokratik normalleşme konusunda atılan adımlar AK Parti'nin muhafazakâr demokrasi duruşunun ifadesi olmuştur. İkinci dönemini birinci dönemine paralel biçimde sürdüren AK Parti için siyasi kimliğinin görünümünde farklılaşma üçüncü döneminde belirginleşmiştir. AK Parti'nin kendini muktedir olarak görmesi ve bunu açıkça ifade etmesi sonucu kimliğinin yeni hali 'muktedir muhafazakârlık' ortaya çıkmıştır. Bu çalışma muhafazakâr demokrasiden muktedir muhafazakârlığa uzanan yolu AK Parti örneği üzerinden anlamaya çalışacaktır. Kuramcıların ileri sürdüğü muhafazakârlığın dünyada ortaya çıkış şekli ve ideolojinin Türk siyasetine uyarlanması çalışmanın arka planını oluşturacaktır. AK Parti'nin muhafazakâr demokrasiyi hem söylem hem de siyasal anlamda ifade edişi de bu kavramsal arka planının bir parçası olacaktır. Çalışma da varılmak istenen nihai nokta bu arka planlar ışığında AK Parti'nin muktedir muhafazakârlığını anlamaktır. Bu çıkarım da AK Parti'nin söylem ve siyasal icraatlarına ek olarak muhalefete karşı geliştirdiği savunusu üzerinden yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Justice and Development Party (JDP or AK Party) was ruler party after a while its foundation. Party members adopted new political style far from their background and they named this style as conservative democracy. AK Party see conservative democracy as identiy beyond ideology or manifest and they made an effort for this identity in first era of their rule. In the AK Party view conservatism has a role about relations between society and politics over customs and worths. Also in democratic way of identity AK Party make an effort democratic normalization in first period.The second era of the AK Party rule this identity had same way however in the third era of the AK Party rule political performance changed prominently. In this period AK Party stated themselves as competent and this statement started competent conservatism profile for AK Party. This thesis will focus on the way between conservative democracy and competent conservatism. Conservatism in the world and Turkey's conservatism will examine with view of political scholars. In addition to this, AK Party's poltical and discursive statements about conservative democracy will be analyse. These backgrounds will provide a view about AK Party's competent conservatism. This view will analysed with AK Party's discursive, poltiical performance and defends for contrary criticism.