Challenges, professional development, and professional identity: A case study on novice language teachers
Zorluklar, mesleki gelişim, ve mesleki kimlik: Mesleğe yeni başlayan dil öğretmenleri üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 423319
  2. Yazar: PINAR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Mesleğin ilk yılları, yeni başlayan öğretmenler için zordur. Bu dönemin yeni öğretmenler için oldukça kritik olma sebebi; onların ya bu dönemi başarılı bir şekilde geçirip sağlıklı bir kimlik inşa etmeleri ve mesleki kimlik gelişimini sürdürmeleri ya da mesleği yarıda bırakmalarıdır. Bu nitel durum çalışması, Türkiye'nin batısında büyük bir şehir olan İzmir'de, mesleğinin ilk yıllarında olan dil öğretmenlerinin yaşadıkları zorlukları, mesleki gelişim ve mesleki kimlik algılarını incelemek için yapılmıştır. Öğretmenlerle yapılan yüz yüze görüşmeler ve ders gözlemleri asıl veri kaynağı, araştırmacının alan notları ve çalışmayla ilgili tuttuğu notlar çeşitleme tekniği için kullanılmıştır. Sonuçlar yıl bazında deneyimden ziyade, okul kültürünün öğretmenlerin yaşadığı şoku kolaylaştırdığını ya da daha da kötüleştirdiğini göstermiştir. Pozitif bir okul atmosferi, yeni başlayan öğretmenlerin uyum sürecini kolaylaştırmış, mesleki kimlik ve gelişimleri için sağlam ve güvenli bir temel oluşturmuştur. Katılımcıların bir öğretmen olarak kim oldukları algılarını negatif etkileyen ve tüm heveslerinin yerini idealizm kaybının ve öğretmenliğe devam etme ya da mesleki gelişimleri için gayret etme isteksizliğinin aldığı şey toksik okul kültürüdür.
Özet (Çeviri)
The initial years of teaching are challenging for novice teachers. This period is critical for them as they either succeed in managing workflows, continue professional development and construct a healthy identity or drop out of the profession. This qualitative case study was carried out to explore the challenges, perceptions regarding professional development and professional identity of novice language teachers in Izmir, a big city in western Turkey. Interviews and observations with the novices were the primary sources of data, and the researcher's field notes and journal were used to triangulate the data. The results showed that rather than the year of experience, it was the school culture which either facilitated or aggravated the reality shock of the participants. A positive school culture facilitated the adaptation period of novices, and provided a sound and secure foundation for professional development and identity. It was the toxic school culture which affected novices' perceptions of self-as-teacher negatively and replaced all their enthusiasm with a loss of idealism and reluctance to keep teaching or strive for their professional development.