Optimal photovoltaic size estimation for a campus area considering uncertainties in load, power generation and electricity rates
Bir kampus ortamında enerji üretimi, tüketimi ve fiyatlarındaki belirsizlikler dikkate alınarak optimal fotovoltaik santral kapasitesi tahmini
- Tez No: 423324
- Danışmanlar: Assoc. Prof. YASEMİN UZGÖREN, Assoc. Prof. ERAY UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı, enerji üretimi ve kullanımı sırasında var olan riskler ve belirsizlikler dikkate alınarak bir kampüs ortamında (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Kampüsü) fotovoltaik (PV) santral kurulumu için en iyi stratejiyi belirlemek üzere simülasyon tabanlı optimizasyon araçları geliştirmektir. İlk olarak kampüs elektrik tüketimi (yük) karakterize edilmiştir. Elektrik talebi, saatlik, günlük, aylık ve yıllık zaman ölçeklerinde farklı tahmin yöntemleri kullanılarak modellenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasını bir PV sisteminin güneş enerjisi üretim miktarını karakterize etmek oluşturmaktadır. Bu arz-talep uyumsuzluklarını en aza indirmek için önemlidir. Elektrik tüketimi ve güneş kaynakları tahmini için olasılık dağılımları oluşturulduktan sonra, ekonomik fizibilite analizi için Monte Carlo benzetim yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada PV sisteminin ömrü olan 20 yıllık süre boyunca elektrik tüketimi ve güneş PV çıkışı saat bazında hesaplanmıştır. Geliştirilen azılım ile farklı kurulum seçenekleri ekonomik olarak karşılaştırılmıştır. Çeşitli kapasitelerde tek eferlik kurulum (1 MW – 6 MW) ve adım adım kurulum (her 7 yıl sonra 1 MW) analiz edilen seçeneklerdir. Bu kapasite seçenekleri olası elektrik fiyatı ve tüketim talep senaryoları için test edilmiştir. Bulunan sonuçlar ODTÜ KKK'da güneş PV kurulumu için en uygun apasitenin 2-3 MW arasında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop simulation based optimization tools to determine the best strategy for photovoltaic (PV) installations at a campus environment (Middle East Technical University, Northern Cyprus Campus) with consideration of available risks and uncertainties in load, power generation and electricity rates. The first step is to accurately characterize the electricity consumption (load) pattern of the campus. Electricity demand is modeled using different forecasting models based on hourly, daily, monthly and yearly time scales. To minimize supply-demand mismatches, the second step of this study is to characterize the amount of solar power generation of a simple PV system. Probabilistic characterization is used for predicting electricity consumption and solar resources. Based on the forecasted values of electricity consumption and solar PV output for 20 years, economic feasibility analysis is performed using Monte Carlo simulation. For the entire lifetime (20 years) of PV system, two different options are analyzed economically; one time installation of 1 MW solar PV power plant, and stepwise installation of solar PV power plant (installing 1 MW after every 7 years). Both cases are analyzed for four different scenarios; constant electricity prices and increasing demand, increasing electricity prices and demand, constant prices and constant demand, and last increasing prices and constant demand. According to our results, although both the cases are feasible under all scenarios, the most feasible size for solar PV installation at METU NCC is between 2 MW – 3 MW.