Methodology to size large scale solar PV installations for institutions with unidirectional metering
Tek yönlü metreleme ile enstitüler için geniş ölçekli PV kurulum metodolojisi
- Tez No: 423325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEREK KEITH BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Güneş fotovoltaik elektrik santralleri, PV panellerinin giderek azalan maliyeti ve artan verimliliğinden ötürü en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Bir bölgedeki elektrik hattına geniş çaplı PV işlenirken, elektrik ölçümlerinde kullanılan metrelemekte talebin karşılanması çok önemlidir. Fakat hâlihazırdaki literatürde, tek yönlü metrelemeli solar kaynak datası ile bir konumun elektrik talebine adres yapan bir metot mevcut değildir. Bu araştırmanın amacı, bir PV sistemini teknik, ekonomik ve ekolojik açılardan yeni bir metodoloji ile değerlendirerek literatürdeki bu boşluğu doldurmaktır. Öne sürülen metodoloji geneldir ve benzer giriş data ve gereksinimler dahilinde bu metodoloji her yerde uygulanabilir. Geliştirilen bu metodoloji Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü (ODTÜ KKK)'nde uygulanmış olup, geniş çaplı PV kurulumuna dair örnek çalışma sunulmuştur. Önerilen PV santralinin sonuçları, Serhatköy, KKTC bölgesindeki PV istasyonundan ölçülen bilgilerin değerlendirilmesi ve verimliliğinin doğrulanması ışığında elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, eğer amaç harç fazlası elektrik üretiminin minimize edilmesi ise, ODTÜ KKK'ya 600 kW değerinde bir sistem kurulması; eğer amaç finansal kazanımları maksimum düzeye çıkarmak ise, 1.8 MW değerinde bir sistemin kurulması gerektiğini vurgulamaktadır. Ekonomik sonuçlar, sistemin kendi masrafını 5 yılda karşılayacağı yönünde olmakla beraber, ölçülü enerji maliyeti (LCOE)'nin 0.13 USD/kWh olduğunu ve ODTÜ KKK'nın 871 MT CO¬2 salınımını önleyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar photovoltaic (PV) power plants are becoming one of the most widely used renewable sources of energy due to the decreasing cost and increasing efficiency of PV panels. For large levels of PV penetration in the electricity mix of a location, it is very important to cater the demand while considering the metering employed for measuring the electricity demand. However, there is no methodology present in the literature that addresses the electricity demand of a location with the solar resource data with unidirectional metering. This research aims to fill this gap in the literature by developing a novel methodology for designing of a PV system covering the technical, economic and ecological aspects. The methodology is general and can be applied anywhere having similar input data and requirements. The developed methodology is applied to Middle East Technical University Northern Cyprus Campus (METU NCC) and a case study regarding installation of large scale PV at the campus is presented. The results of the proposed PV power plant are obtained after verifying the efficiency of the power plant with the measured data on the solar PV power plant at Serhatköy, North Cyprus. The results indicate that if the objective is to minimize the production of excess electricity, a 600 kW system should be installed at METU NCC and if the objective is to maximize the financial benefits, as 1.8 MW system should be installed. The economic results indicate the payback period of the power plant is around 5 years and the Levelized Cost of Energy (LCOE) is obtained to be around 0.13 USD/kWh and METU NCC can save around 871 MT of CO2 annually.