Ticari limanların hesap verebilirliği üzerine bir araştırma: Marmara Bölgesinde bir uygulama
A research on accountability of commercial ports: An application in the Marmara Regi̇on
  1. Tez No: 423334
  2. Yazar: ŞÜKRÜ SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında kurumsal yönetişim ve tedarik zinciri ağ yönetişiminin liman işletmelerinin satış performansı, lojistik performansı ve yeniden satın alma niyetine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, Marmara bölgesinde faaliyet gösteren ticari limanların kurumsal yönetişimi ve tedarik zinciri ağ yönetişimi, bu limanlardan hizmet alan gemi acentesi firmalar aracılığıyla sorgulanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış olup, ankette kullanılan ölçekler geniş bir literatür taraması ile elde edilmiştir. Araştırma anketi bölgede faaliyet gösteren 60 adet gemi acentesine gönderilmiş, bunlardan 50 tanesinden cevap alınmış ve analizler bu veriler doğrultusunda yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, ticari limanların satış performansını sözleşme hesap verebilirliği ve arkasından ağ yönetişimi önemli derecede etkilemektedir. Lojistik performansını ise çevresel hesap verebilirlik ve şeffaflık bağımsız değişkenlerinin önemli derecede etkilediği ortaya çıkmıştır. Son olarak acentelerin yeniden satın alma niyetine bakıldığında, ticari limanların uzun süreli ilişkiye odaklanması, ağ yönetişimi, şeffaflık ve çevresel hesap verebilirlik değişkenlerinin önemli olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of corporate governance and supply chain network governance on the sales performance, logistics performance and repurchase intention of seaport enterprises have been researched. For this purpose, the corporate governance and supply chain network governance of the commercial ports operating in Marmara region have been surveyed through the shipping agencies that get service from these ports. As the data collection tool, survey questionnaires were used and the scales used for the survey were obtained through an extensive literature research. The survey questionnaires were sent to 60 shipping agencies operating in the region and 50 of them responded and the analyses have been conducted in accordance with these data. The obtained results show that the contract accountability and the network governance have a great effect on the sales performance of commercial ports. It is clear that the logistics performance is considerably affected by the independent variables of the environmental accountability and transparency. Finally, considering the repurchase intention of shipping agencies, the shown result is that the variables of ports' focusing on long-term deals, network governance, transparency and environmental accountability are important.