Rekabet stratejileri, toplam kalite yönetimi uygulamaları ve firma performansı ilişkisi
The relationship between competition strategy, total quality management applications and firm performance
  1. Tez No: 423333
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmeler tarafından uygulanan rekabet stratejileri (Maliyet Liderliği ve Farklılaşma Stratejileri) ve toplam kalite yönetimi uygulamalarının (Yönetimin Liderliği, Karar Verme Yaklaşımı, Proses Yaklaşımı, Sürekli İyileştirme Yaklaşımı, Çalışanların Katılımı, Tedarikçilerle İlişkiler, Müşteri Odaklılık ve Eğitim) işletme performansı (Genel olarak: Yenilik Performansı ve İşletmenin Mali ve Büyüme Performansı) ile olan ilişkisi hem literatür hem de saha araştırması ile ortaya koymaktır. Araştırma maksadıyla özellikle İstanbul ve Gebze bölgesindeki büyük ölçekli 142 işletmede orta ve üst düzey yöneticiler düzeyinde 449 anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler ise AMOS programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Böylece işletme performansı faktörlerinin Rekabet Stratejileri ve TKY faktörlerinden etkilenme oranları açığa çıkmıştır. Ayrıca Rekabet Stratejileri ve TKY faktörlerinin birbirleri arasındaki etkileşim oranları da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the relationship between competition strategies (cost leadership, differantiation) , total quality management applications (leadership of the management, decision making process, process approach, continuous improvement approach, participation of workers, relationships with the suppliers, customer orientation and education) and firm's performance with literature review and empirical analysis. 449 questionairres were conducted to the middle and top level managers of 142 big scale firms in İstanbul and Gebze Region. The data gathered was assessed with AMOS programme. As a result, the relation between competition strategies, total quality management applications and firm performance has been gathered. In addition, the relation between competition strategies and TQY applications has also been gathered.