4857 Sayılı İş Kanunu'ndan doğan alacaklarda temerrüt ve faiz
Default and interest in receivables arising from the Labour Law No. 4857
- Tez No: 423380
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İşçi alacaklarının işverenlerce zamanında ödenmemesi işçilerin, bir yandan alacaklarından ekonomik olarak gereken faydayı sağlayamamalarına, diğer yandan ise sosyal ve psikolojik olarak mağduriyetlerine neden olmaktadır. Bu nedenlerle işçi alacaklarının mevcut sistem içinde korunmasında faize ilişkin düzenlemelerin önemi büyüktür. 4857 sayılı İş Kanununda, işçi alacaklarına uygulanması gereken faize ilişkin düzenlemeler bulunmakta ise de kanundaki boşlukların doldurulmasında 6098 sayılı Borçlar Kanunu ile 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanundan yararlanılmaktadır. Bununla birlikte içtihatlar da faize ilişkin düzenlemelerin yorumunda etkin rol oynamaktadır. İş hukukunda faize ilişkin düzenlemelerin anılan bu kanunlar ile bağlantılı olması nedeniyle çalışmamızda öncelikle temerrüt ve muacceliyet kavramlarından daha sonra ise faizin niteliklerinden, türlerinden ve faizde özellik arz eden konulardan bahsedilmiştir. Faize ilişkin bu genel açıklamalardan sonra 4857 sayılı İş Kanunundan doğan alacaklar incelenmiş ve bu alacaklara uygulanan faizin türü, oranı, başlangıcı, uygulamanın nasıl olduğu ve olması gerektiğine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Failure in the payment of workers' receivables in due time causes the workers not to benefit from their wages economically and their victimisation through unjust treatment socially and psychologically. Therefore, the regulations in relation to interest are of great importance for the protection of workers' receivables in the current system. Although the Labour Law no. 4857 contains regulations relating to the interest charged to workers' receivables; the Code of Obligations No. 6098 and the Law no. 3095 on Legal Interest and Default Interest are used to fill the gaps in the law. However, the legal precedents play an active role in the interpretation of regulations related to interest as well. As the regulations related to interest in the labour law are connected with the abovementioned laws, this study firstly mentions the concepts of default and maturity, and then addresses the qualities and types of interest and other matters specific to interest. After these general explanations relating to interest, the study analyzes the receivables arising from the Labour Law no. 4857, and evaluates the type and rate of interest charged to such receivables, the commencement and implementation of this procedure as well as discussing how this procedure should be.