Makine olarak internet: Toplumsal hareketler - yeni medya ilişkisine dair imkan ve sınırlılıklar
Internet as a machine: On the opportunities and limitations of the relationship between social movements and new media
- Tez No: 423439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Toplumsal yapının oluşumunda toplumsal gruplar ve iktidar ilişkileri arasındaki çatışmalar kurucu role sahiptir. Bu gruplar arasındaki ilişkiler toplumsal hareketlerin varlık nedenidir. Toplumsal hareketlerin etkililiği, iktidar ilişkilerinde kurulan örgütlenme ve dayanışma ağlarına bağlıdır. Bu ihtiyaç, toplumsal hareketlerin iletişimsel ağlarını nasıl kurdukları sorusunu gündeme getirir. Günümüzde yeni medya, bu ağların kurulmasında dispozitif olarak yer alır. Bu çalışma yeni medyanın bu süreçteki rolünü farklı bir yoldan analiz etmeyi hedeflemektedir. Deleuze ve Guattari'nin“makine”kavramsallaştırımı çerçevesinde, yeni medyanın iletişim ve örgütlenme dispozitiflerinin ötesinde“arzu akışları”,“duygulanımsal yoğunluklar”ve“toplumsal makinesel asamblajlar”olarak, hangi“kaçış çizgilerini”kurduğu sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu analizin toplumsal hareketler, yeni medya ilişkisini dikotomik bir çerçeveye sıkıştırmadan analiz edebilme olanağı sağlayacağı umulmaktadır. İnternetin“makine”olarak edimselleşme sürecinin, arzunun soykütüksel yöntemle analizi için Gezi Parkı protestoları örneklem olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conflict between social groups and power relations has founding role in the social structure formation. The relations among these groups are the ontological reason of the social movement processes. The effectiveness of social movements depends on the organizational and solidarity networks which are constructed in the power relation. The question then arises as to how social movements construct the communication networks. Nowadays new media plays a dispositive role in the process of constructing these networks. The aim of this study is to find a different path to analyse the role of new media during this continuum. Within the framework of Deleuze and Guattari's“machine”conceptualization, the new media is tried to be analysed by examining which“flight lines”are constructed beyond the communication and organizational dispositive as“desire fluxes”,“affective intensities”and“social machine assamblage”. It has been expected that this analysis could give an opportunity to examine the relationship between social movements and new media without limiting these concepts in a dichotomic frame. The Gezi Park protests has been chosen as a sample to analyse how internet is actualised as a“machine”by a genealogical methodology of desire.