Hoten ağzının İç Anadolu ağızlarıyla paralellikleri: Fonetik, morfolojik, leksikolojik
Parallelities between Hotan sub - dialect and Central Anatolia sub - dialect: Phonetical, morphological, lexicological
- Tez No: 423457
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın konusu Çağdaş Uygur Türkçesi içerisinde yer alan Hoten ağzı ile İç Anadolu'dan seçilmiş olan beş ağzın fonetik, morfolojik ve leksikolojik karşılaştırmasından oluşmaktadır. Giriş'te tezin temel problemi, amacı, önemi, sınırlılıkları ve araştırma yöntemleri açıklanmıştır. Bölüm I'de ön bilgi mahiyetinde Uygur Türkleri tarihi ve Doğu Türkistan coğrası vb. hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bölüm II'de Hoten ağzının fonetik, morfolojik ve leksikolojik özelliklerinden kısaca bahsedilmiştir. Bölüm III'te İç Anadolu ağızlarıyla (Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Yozgat) Hoten ağzı özellikleri sırasıyla fonetik, morfolojik ve leksikolojik açıdan karşılaştırılmıştır. Bölüm IV'te bulguların genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bölüm V'te bu çalışmada yararlanılan kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is conrasting Hotan Dialect, that take place in Modern Uyghur Turkish, and five dialects, chosen from Central Anatolia, interms phonetics, morphology and lexicology, in introduction the main problem of the problem, aim, importance and restrictions have been clarified, in the first section information about History of Uyghur Turks and Geography of East Turkistan have been given. İn the second section the phonetics,morfological and lexicologu characteristics about Hotan Dialect have been explained. Third section contrasts Central Anatolia Dialects (Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Yozgat) and Hotan Dialect interms of phonetics, morphology and lexicology. In the fourth section overall veritieshave been evaluated. In the fifth section sources of the study have been given.