Savunma sanayiinde performansa dayalı lojistik yaklaşımına yönelik bir model önerisi
A model proposal about performance - based logistics approach in defense industry
  1. Tez No: 423473
  2. Yazar: M. HİLMİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Performansa Dayalı Lojistik (PDL) uygulamalarının yaygınlaştığı görülmektedir. Bu tezde; PDL uygulamalarına ilişkin yazında tespit edilen kavramsal boşluğun doldurulmasına katkı sağlamak üzere ABD, İngiltere ve Türkiye örnek olayları karşılaştırılarak Bütünleşik PDL Modeli yaratılmıştır. Bu tez çalışmasında,“Sistem Düşüncesi ve Sibernetik Yaklaşımla Örnek Olay Tabanlı Nitel Karşılaştırmalı Yöntem”adımları tanımlanmış ve kullanılmıştır. Yaratılan Bütünleşik PDL Modeli ile mevcut bir uygulamanın PDL uygulaması olup olmadığının anlaşılmasında veya yeni bir PDL uygulamasının hayata geçirilmesinde ontolojik olarak var olması gereken minimum kriterler belirlenmiştir. Modelin bütünleşik olması, bağlam bağımsız olarak tüm PDL uygulamalarında kullanılabilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The implementation of Performance Based Logistics (PBL) approach has been expanding. Within this thesis, an Integrated PBL Model was created by comparing US, UK, and Turkey PBL cases in order to contribute to fill the conceptual gap identified in the area of PBL implementation. The steps of“A Case Study-Oriented Qualitative Comparative Method through Systems Thinking and Cybernetics”methodology were identified and used to compare cases at this study. The integrated model created within this thesis has determined a set of minimum criteria that must ontologically exist in understanding whether a defense acquisition process is a PBL implementation or in implementing a new PBL program. Since the recommended model is an integrated one, it can be used in any PBL implementation in any context.