Türk savunma sanayiinde performansa dayalı lojistik uygulamalarının incelenmesi
Investigation of performance based logistics applications in Turkish defense industry
- Tez No: 482000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RÜŞTÜ SALİM SAVAŞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
20'nci yüzyılın sonlarına doğru güvenlik ve savunma anlayışındaki değişimler, küreselleşmenin hızlanması, ticari alanda üretim maliyetlerinin azaltılmasına yönelik denizaşırı faaliyetlerin artması, modern iletişim ve bilgi teknolojilerinin gelişimleri ve devletlerin savunma bütçesini azaltmaya yönelik çabaları, savunma sanayiinin ve savunma tedarik anlayışlarının da değişimine neden olmuştur. Bu doğrultuda, savunma yeteneğinin arttırılmasına yönelik ihtiyaçların karşılanması çabaları, sahip olunan veya olunacak uzun ömürlü savunma sistemlerin ömür devri kapsamında uygun maliyetli olması ve modernize edilmesine yönelik bir takım yaklaşımlar ve işbirlikleriyle tedarik ve destek faaliyetleri geliştirilip denenmiştir. Sistemlerin işletme-idame döneminin, tedarik döneminden daha fazla olması bakım, onarım ve özellikle kullanıcıların gereksinimlerine yönelik çözüm arayışları sonucunda performansa dayalı lojistik yaklaşımı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın amacı, performansa dayalı lojistik yaklaşımının uygulamalarına dünyada ve Türkiye'de verilen önemi tespit etmek, Türk savunma sanayii tedarik sürecinde uygulanmakta olan lojistik destek faaliyetleri içerisinde, alt yapısı oluşturulmaya çalışılan bu alana yönelik süreci analiz etmek ve sürecin mevcut durumu ile yeterliliğini saptamak ve performansa dayalı lojistik sözleşmelerinin mevcut mevzuat açısından uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmada veriler belgesel tarama ve yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanmıştır. Araştırma esnasında yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve bu çerçevede oluşturulan açık uçlu sorulara yönelik yanıtlar ve gözlemler, betimsel ve sistematik analiz yöntemiyle veriler çözümlenmiştir. Araştırmada toplanan verilerin analizi sonucunda Türk savunma sanayiinde PDL uygulamaları ve sözleşmelerin gerçekleştirilebilirliğini konusu olmak üzere iki tema üzerinde sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, changes in the sense of security and defense, the acceleration of globalization, increasing overseas activities to reduce the cost of commercial products, the development of modern communications and information technologies and also states effort to reduce their defense budgets have led to a shift in defense industry and defense procurement. In this direction, under the effect of efforts to meet the need of increasing defense capability, supply and support activities are developed and tested with a number of approaches and collaborations in order to within a life cycle cost-effective and modernized long life defense systems to be owned or will be owned. Performance-based logistics approaches have emerged as a result of seeking solutions to maintenance, repair and esspecially requirements of users (warfighter), because of the operating-support phase of the systems is longer than the acquisition phase. Objectives of the research is to determine the importance given to the implementation of performance-based logistics approach in the world and Turkey, to analyze Logistic support activities in Turkish Defense Industry procurement process and its infrastructure, to state the adequacy of the current situation and to assess the applicability of performance-based logistics contracts in the terms of current legislation. The data in this study were collected through literature review and semi-structured interviews. Open-ended questions created in this framework. Answers and observations are analyzed in the light of descriptive and systematic analysis. With the analysis of the data collected in the research, PDL applications and the feasibility of the contracts in the Turkish Defense Industry have emerged two main themes as a consequence.