Ankilozan spondilitli hastalarda d vitamini düzeyinin hastalık aktivitesi ve inflamatuar parametreler üzerine etkisi
Disease activity of vitamin d levels in patients with ankylosing spondylitis and the effects on inflammatory parameters
- Tez No: 423524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Vitamin D kalsiyum, fosfor ve kemik metabolizmasında önemli rol oynayan bir vitamindir. İn vitro çalışmalar D vitamininin T hücre proliferasyonunu inhibe ettiğini, Th1 sitokinlerinden IL-2, IFN-γ, TNF-α salınımını azalttığı gösterilmiştir. İn vivo çalışmalar, vitamin D desteğinin kemirgenlerde inflamatuar artrit gelişimini ve progresyonunu önlediğini göstermiştir. Literatürde vitamin D düzeyi ile AS'de hastalık aktivitesini araştıran çalışmalar bulunmaktadır. AS'de vitamin D düzeyi ile inflamatuar parametreler olan, IL-1, IL-6, ADMA, SDMA, arginin, sitrülin arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada AS'li hastalarda D vitamini düzeyi ile hastalık aktivitesi ve inflamatuar parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamız, bu ilişkiyi ortaya koyan literatürdeki ilk çalışma olma özelliğine sahiptir. Çalışmamıza vitamin D düzeyi
Özet (Çeviri)
Vitamin D plays an important role in bone metabolism, calcium and phosphorus. Invitro studies showed that vitamin D inhibits T cell proliferation, reduces TNF-α oscillation from Th-1 cytokin IL-2, IFN-ɣ. Invivo studies showed that Vitamin D support prevents development and progression of inflammatory arthritis in rodents. In literature there is no study to investigate the disease activity and inflammatory parameters such as IL-1, IL-6, ADMA, SDMA, arginine, sitruline and arginine/ADMA ratio when the vitamin D level is low (