İnflamatuar barsak hastalarında aşil entezopati ve vitamin D düzeyi
Achilles enthesopathy and vitamin D in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 351405
  2. Yazar: DİLEK BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYDINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH) ekstraintestinal manifestasyonlarla (EİM) seyredebilir. En sık görülen EİM'lerden birisi de spondiloartropatilerdir. Spondiloartropatinin (SpA) kardinal semptomlarından birisi entezopatidir. Manyetik rezonans ve ultrasonografi (USG) ile entezopati saptanan hastaların çoğunun asemptomatik olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle entezopatinin tanısında radyolojik görüntüleme yöntemleri ön plana çıkmıştır. USG'nin entezopati tanısında geçerliliği birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Vitamin D (Vit D) klasik vitaminlerden farklı olarak vücudumuzda sentezlenmekte dolayısıyla bir hormon olarak kabul edilmektedir. Vit D düzeyi ile entezopati arasında bir ilişki olup olmadığı bilinmemektedir. Biz çalışmamızda İBH hastalarında entezopatiyi, en sık görüldüğü bölge olan aşil bölgesini USG ile değerlendirerek saptamayı ve Vit D düzeyini çalışmayı planladık. Böylece entezopati, Vit D düzeyi ve İBH'nın klinik, labaratuar ve endoskopik parametreleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya İBH tanısıyla izlenen 100 hasta (52 ÜK ve 48 CH) ve 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubunda toplam 51 erkek (yaş ortalaması 37.2±11,4), 49 kadın (yaş ortalaması 40.1±12,2) vardı. Kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzerdi. Kontrol grubunda entezopati saptanmaz iken hasta grubunda 25 hastada (%25) saptandı. Bunlardan sakroiliiti de saptanan 6 hastanın ileri değerlendirilmesinde Ankilozan Spondilit tanısı konularak tedavileri düzenlendi.
Özet (Çeviri)
Ulcerative Colitis (UC) and Chron's Disease (CD) may be complicated with extraintestinal manifestations (EIM). One of the most common EIM is spondyloarthropathies. Enthesopathy is a cardinal feature of spondyloarthropathy (SpA). Patients having enthesopathy diagnosed by magnetic resonance imaging and ultrasonography (USG) are generally asymptomatic. Therefore, radiologic imaging systems become widely used in the diagnosis of enthesopathy. Reliability of USG in the diagnosis of enthesopathy is proved in many studies. Vitamin D (Vit D) unlike other vitamins is accepted as a hormone because of its beeing synthesised in human body. It is unknown whether there is a relation between Vit D level and enthesopathy, or not. We planned to determine enthesopathy by USG in the achilles enthesis where enthesopathy is seen mostly and to study Vit D level. Thus the present study aimed to investigate the relation between enthesopathy, Vit D level and clinical, endoscopic and labarotory features of IBD. The study consisted of 100 IBD (52 UC and 48 CD) patients and 30 healthy volunteers. In patient group there was 51 men ( mean age 37.2±11.4), 49 women (mean age 40.1±12,2). The age and the gender profile of control group is similar to patient's group. In control group, there was no enthesopathy but entesopathy was diagnosed in 25 (25%) patients. Out of them who had sacroileitis were further evaluated and 6 patients were diagnosed as ankylosing spondylitis and their treatment was modified.