II. Abdülhamit Dönemi'nde Giresun ve çevresinde madenler
Mining in Giresun and its neighborhoods during II. Abdulhamit Period
- Tez No: 423556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giresun maden çeşitliliği ve maden cevherleri yönünden zengin olmakla bu madenlerin bazıları kadim dönemlerden itibaren işletilmiştir. Kadim dönemlerde bakır ve demir gibi madenler işletilirken, II. Abdülhamit döneminde ise bakır, simli kurşun, antimon, çinko, şap ve manganez madenleri çıkarılmış, kısmen de gümüş, demir ve altın madenleri istihsal edilmiştir. Çıkarılan bu madenler hem yerel ihtiyaçlarda kullanılmış hem de ülke içinde ve dışında ihracatı yapılarak iktisadi ehemmiyete haiz olmuştur. Ayrıca II. Abdülhamit döneminde, Giresun'da üretim ve istihdam tezayüd etmiştir. Giresun'da madencilik faaliyetleri özellikle XIX. Yüzyılda artış göstermiştir. Devletin finansal gücünün zayıflamasıyla devletçilik politikası esnetilmeye başlanmış ve özel teşebbüs burada madencilik sektörünü ele geçirmiştir. Öyle ki aşağıda zikredeceğimiz üzere Giresun'da imtiyaz alanların tamamına yakını yabancılar ve Gayrimüslimlerdir. Yerli müteşebbisler de imtiyaz almışlarsa da bir süre sonra işletme masraflarını finanse edemedikleri için hisselerinin tamamını ya da bir kısmını devretmişlerdir. Yabancı yatırımcılarla birlikte bölgeye sıcak para girdiği, üretim ve istihdamın arttığı da diğer bir husustur. II. Abdülhamit Dönemi'nde Giresun'da verilen maden imtiyazlarına ve anlaşmalarına aşağıda değinilecektir. Dönemin öncesine ve sonrasına da kısaca değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Giresun is a rich city in terms of mine and ores diversity, some of these mines have operated since the ancient periods. While operating metals such as copper and iron was common in ancient times, silvery lead, antimony, zinc, alum and manganese mines were mostly and copper, silver, iron and gold mines were partly produced in the period of II. Abdulhamit. The extracted metals were used to meet local needs and export services, and as a consequence, this led to growth in national economy. Also, in the period of II. Abdulhamit, there appeared production and employment increase. Mining activities increased especially XIX. century in Giresun. The state began to stretch the weakening of the financial strength of statist policy and therefore, private enterprise invaded the mining industry. As it will also be mentioned in the following part, foreigners and non-muslims occupied nearly whole consession area in Giresun. Although domestic entrepreneurs got a privilege later, they could not afford costs for operation and thus, they delegated some or all of their shares. Entry of hot money due to foreign investors and the increase in production employment were other issues. Mining consession granted in Giresun during the reign of II. Abdulhamit and agreements will be mentioned below. Before and after the period will also be discussed briefly.