Osmanlı taşra toplumu ve vakıf kurumu: Kudüs, 1703-1831
Ottoman provincial society and the waqf: Jerusalem, 1703-1831
  1. Tez No: 423594
  2. Yazar: ŞERİFE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu tez, 1703- 1831 yılları arasında Kudüs kenti vakıf ağının; kent mekânına, toplumsal ilişkilere ve merkezi yönetimle olan münasebetlere etkisini ele almaktadır. Belirli kavramların, konuya ilişkin çalışmaların, Osmanlı kent ve vakıf araştırmalarının tartışıldığı girişin ardından, kente ilişkin tarihsel bir arka plana yer verilen birinci bölüm gelmektedir. Kentin Müslümanlarca fethinden itibaren Kudüs'ün vakıf ağına yer verilen ikinci bölümden sonra, tanımlanan bu vakıf ağı içerisindeki toplumsal ilişkiler ağı üçüncü bölümde her yönüyle değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde ise farklı toplumsal kesimlere mensup taşradaki aktörlerin mahkeme ve çevresinde gelişen gündelik etkileşimlere yansıdığı şekliyle Kudüs vakıflarına ilişkin uygulamalar ele alınmaktadır. Osmanlı devlet aygıtının taşra ortamında nasıl işlediği bu uygulamalar bağlamında çeşitli açılardan incelenmiştir. Tezde, Türkiye ve Filistin arşivlerinde bulunan kaynaklardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the effects of Jerusalem's waqf network on urban space, social relations and relations with the central government in the years 1703-1831. After the introduction where certain notions, main works related to the topic and Ottoman urban and waqf studies are argued, the first chapter dealt with to place a historical background for the province of Jerusalem in an Ottoman context. Following to the second chapter in which waqf network of Jerusalem is described beginning from the Muslim conquest of the city, the social relations within this waqf network are evaluated in its all aspects in the third chapter. In the fourth chapter waqf applications are discussed emerging around the provincial court and around as reflected in daily interactions of provincial actors of Jerusalem belonging to different social sectors. These practices committed by the Ottoman state apparatus are examined from various angles in the context of a provincial town. In the thesis, resources in Turkish and Palestinian Archives are addressed.