Eskişehir'de sosyal yardım sisteminin yoksulların ve SYDV çalışanlarının gözüyle değerlendirilmesi
An assesment of social assistance and solidarity foundation from the view point of the poor and the personell of Social Assistance and Solidarity Foundation in Eskişehir
  1. Tez No: 423593
  2. Yazar: EMMA SAYGI DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışmanın amacı, SYDV'den destek alan yoksul kimselerin yoksulluk, sosyal yardım ve sosyal devlete ilişkin algılarını Eskişehir Tepebaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı örneğinde anlamaktır. Bu açıdan, araştırma devletin yürüttüğü sosyal yardım faaliyetlerinin yine devletin yoksulluğa dönük sosyal politikalarını sosyal çalışma açısından irdelemek açısından önemli bir alan olduğu iddiasına dayanmaktadır. Bu çerçevede eleştirel sosyal yaklaşımla yoksul başvuru sahiplerinin yoksulluk, sosyal yardım ve sosyal devlete ilişkin algıları soyut düzlemde“yurttaşlık hakkı”somut bir düzlemde ise Amartya Sen'in“yapabilirlik yaklaşımı”üzerinden görünür hale getirilmeye çalışılmıştır. Fenomolojik bir çalışma olarak tasarlanan araştırma kapsamında Tepebaşı İlçesi SYDV'ye başvuruda bulunan 40 kadın başvuru sahibi ve 20 SYDV görevlisi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde başvuru sahiplerinin ve SYDV görevlilerinin yoksulluğu, sosyal yardımları ve sosyal devleti nasıl algıladıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Analiz sonucunda, başvuru sahipleri için (a) yoksulluğun neoliberal politikalar ve ataerkil toplum yapısının da etkisiyle dışlanma ve yalnızlıkla eşdeğer olduğu (b) sosyal yardımların temel ihtiyaçlara odaklanmış olmasına rağmen bunları dahi tam anlamıyla karşılamaktan uzak olduğu (c) sosyal devletin ise kendileri açısından uzak ve otoriter bir yapıda olduğu sonucu çıkmıştır. Diğer taraftan, SYDV görevlileri açısından ise (a) yoksulluk giderek azalmakta, (b) sosyal yardımlar yoksul kimseleri çalışmaktan vazgeçirecek nitelikler taşımakta (c) sosyal devlet ise vatandaşlarına gücü çerçevesinde adil ve eşitlikçi bir biçimde destek sunan bir otoritedir. Bütün bir halde değerlendirildiğinde ise soyut düzlemde“yurttaşlık hakkı”, somut düzlemde yapabilirlik yaklaşımının ortaya koyduğu imkan ve hakların gerçekte yaşanan süreçle ilişkisinin zayıf olduğu görülmektedir. Bu çerçevede araştırma“yurttaşlık hakkı”üzerinden eleştirel sosyal çalışma yaklaşımı açısından ele alındığında yoksulluğun nasıl bir tablo sergilediği, bu tablo karşısında nasıl bir sosyal yardım sistemi ve sosyal devlet modeli olması gerektiği üzerine tespit ve önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out how the poor perceive the poverty, social assistances and the welfare state on the case of Eskisehir Tepebası Social Assistance and Solidarity Foundation. The research is developed on the assumption that the social assistance creates a significant field to investigate the State's social policy towards poverty in the perspective of social work. Within this context, by using the critical social work approach the research tries to make visible the poor's perception of poverty, social assistance and welfare state on the abstract basis of“citizenship rights”and factual basis of“capability approach”of Amartya Sen. Within the context of the research which is designed as a phenomology, 40 in-depth interviews are conducted with women applicants and 20 in-depth interviews are conducted with personnel working in this field. During the process of analysis, it is tried to reveal how the interviewees perceive the poverty, social assistance and welfare state.The findings of the research indicate that for the woman applicants (a) under the effect of neoliberal policies and the patriarchy the poverty is equal to social exlusion and loneliness. (b) although the social assistance focuses on basic commodities, it is far away from meeting them. (c) for the poor welfare state is a remote and an authoritarian power. On the other hand, for the personnel working in the Foundation (a) poverty is decreasing, (b) the quality of the social assistance dissuade people from working (c) welfare state is an authority which supports its citizens equally and fairly within the framework of its power. Analyzed as a whole, the rights and the possibilities stated by the abstract basis of“citizenship rights”and factual basis of“capability approach”has a weak relationship with the reality of the poor's daily life process. Within this context, the research serves detections and suggestions on the current form of social support system and welfare state and how they should be when they are taken in terms of citizenship rights.approach and citizenship rights.