Sağlık Bakanlığı hastanelerinde hekim yöneticilerin yönetsel beceri ve rollerinin incelenmesi
Identification of physician managers' managerial skills and roles in Ministry of Health hospitals
- Tez No: 423595
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖKTEM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastane yöneticilerinin yönetsel yetkinlik algılamalarını, yönetsel yetkinliklerin önem derecelerini ve yönetsel rollerin yerine getirilme sıklıklarını ortaya koymak ve hastane yöneticilerinin kendilerini değerlendirmelerinde kullanabilecekleri bir yönetsel yetkinlik ölçme aracı oluşturmaktır. Hastane yöneticilerine yönelik hazırlanan ankette yer alan yönetsel yetkinlikler, Rubin Pillay tarafından; yönetsel roller, Henry Mintzberg tarafından geliştirilmiştir. Hiçten, oldukça iyi düzeye değişen şekilde 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. 6 yetkinlik boyutundan oluşan yetkinlik ölçme aracı oluşturulmuştur. Hastane yöneticilerinin kendilerini en yetkin gördükleri yönetsel becerilerin özyönetim becerileri, en az yetkin gördükleri becerilerin ise bilişim becerileri olduğu; en önemli gördükleri becerilerin insan ilişkileri ve etik konular, en az önemli gördükleri becerilerin ise örgüt geliştirmeye ilişkin konular ile ilgili olduğu bulunmuştur. Araştırma, hastane yöneticilerinin %53,9'unun yönetim eğitimi almamış olduğunu ve yöneticilerin yönetsel yetkinlik açıklarını kapatacak yönetim eğitimine ihtiyaç duyduklarını ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Hekimlerin hastane yöneticiliğe giriş için yönetim alanında en az lisans düzeyinde eğitim almaları şartı getirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to ascertain the perceived managerial competencies of hospital managers clarifing how they evaluate the importance of managerial competencies, how often they maintain the managerial roles and also to provide hospital managers useful assessment tool for managerial skills and roles. Managerial competencies in the survey for hospital managers were administered by Rubin Pillay; managerial roles were administered by Henry Mintzberg. Ratings were based on a five point Likert scale that is ranging from none to very high level. The six competencies identified were developed into an assessment tool for measuring hospital managers competency level. Managers feel most competent on self management skills, least on IT skills. Skills regarding human relations and ethical issues were perceived to be the most and skills on organizational development issues to be the least important ones. Research findings provide the evidence that 53.9% of hospital managers do not have health management education background. Also it provides the evidence that there is a great need for further health managemet education to fill the competency gap of physician hospital managers. Physicians should have sound management education preferably at university graduate level.