Osmanlı–Venedik egemenliği'nde Balkanlar ve Dalmaçya kıyıları: Savaş, diplomasi ve sınır (1691 – 1721)
Balkans and Dalmatian coasts under Ottoman–Venetian rule: War, diplomacy and border (1691 – 1721)
  1. Tez No: 423602
  2. Yazar: GÜNER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, 1691 – 1721 yılları arasında Osmanlı – Venedik ilişkilerinin Balkanlar ve özellikle Dalmaçya Kıyılarına yansıyan boyutu ile ilgilenmektedir. Bunu gerçekleştirirken her iki ülke ilişkilerinin savaş, diplomasi ve sınırları incelenmiştir. Belirli kavramların ve kullanılan kaynakların anlatıldığı giriş bölümünün ardından beş ayrı bölümde konu ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Birinci bölümde 1691 yılından başlanılarak 1699 yılında imzalanan Karlofça Barışı'na kadar olan dönem anlatılmış ve bunu yaparken her iki ülke ilişkilerinde önemli bir şahsiyet olarak ortaya çıkan Luigi Ferdinando Marsigli'nin görüşleri incelenmiştir. Osmanlı – Venedik sınırlarının derinlemesine anlatıldığı ikinci bölüme müteakip, Sultan II. Mustafa'nın sınırlardaki gölgesi olarak nitelendirdiğimiz Bosna Paşası Halil ve onun yaptırdığı Tahrir çalışması mercek altına alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, Osmanlı Devleti ile Venedik Cumhuriyeti arasında yaşanan son savaş anlatılmış, hemen akabinde beşinci ve son bölümde ise, savaşın nihayete ermesinden sonra gerçekleştirilen sınır görüşmeleri derinlemesine incelenmiştir. Tezde Türkiye'nin yanı sıra İtalya'nın; Venedik, Bologna, Cenova, Napoli ve Padova kentlerindeki arşivlerinden elde edilen kaynaklardan faydalanma yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the dimension of the Ottoman – Venetian relations between the years 1691 – 1721 that was reflected on the Balkans and especially on the Dalmatian Coasts. While doing this, the war, diplomacy and borders of both of the country relations were analyzed. After the introduction chapter, in which certain concepts and the resources being used are stated, the topic was dealt with in detail in five different chapters. In the first chapter, the period starting from the year 1691 till the Treaty of Karlowitz signed in the year 1699 was explained and along with that the views of Luigi Ferdinando Marsigli, who came out as an important person in the relations of both countries, were analyzed. Following the second chapter, where the Ottoman – Venetian borders were explained in detail, Bosnian Pasha Halil and a Composition (Tahrir) work he ordered to be done were studied in great detail. In the fourth chapter, the last battle fought between the Ottoman Empire and the Republic of Venice was described, and immediately after that, on the fifth and the last chapter, the border negotiations that took place after the end of the war were analyzed in depth. The resources acquired from the archives of Turkey, Italy, as well as the cities of Venice, Bologna, Genova, Napoli and Padova were used for the thesis.