Örgütsel adalet bağlamında mobbing olgusunun incelenmesi
Examining the concept of mobbing in the context of organizational justice
- Tez No: 423603
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobbing ve örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkiyi incelemek ve örgütsel adalet algısının mobbing davranışları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın ilk bölümünde mobbing kavramı, ikinci bölümünde örgütsel adalet kavramı ve örgütsel adalet algısı ve mobbing arasındaki ilişki literatür araştırması yapılarak incelenmiştir. Tezin son bölümündeyse, örgütsel adalet algısı ve mobbing arasındaki ilişkiyi incelemek için Ankara'daki bir bakanlığın merkez teşkilatında çalışan uzman ve teknik personele anket yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; mobbing ve örgütsel adalet algısı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu; yani örgütsel adalet algısı arttıkça mobbing algısının düştüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between mobbing and organizational justice perceptions and to determine the effect of organizational justice perceptions on mobbing behaviours. In the first chapter of the study, concept of mobbing, in the second chapter of the study concept of organizational justice and the relationship between organizational justice perceptions and mobbing was examined on the basis of related literature. In the last chapter, a field study (questionnaire) was conducted on specialists and technical staff of a ministry's central organization located in Ankara, in order to determine the relationship between mobbing and organizational justice perceptions. Acording to the results of this study, there is a negative relationship between organizational justice and mobbing, in other words; the perception of mobbing decrease if organizational justice perception increase.