Gönüllülük, gönüllü kuruluşlar ve devlet arasındaki işbirliği: Americorps örneği ve Türkiye için bir model önerisi
Volunteering, voluntary organizations and state collaboration: the case of Americorps and a model for Turkey
  1. Tez No: 423601
  2. Yazar: HAKAN DULKADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Yerel, ulusal ve sınır aşırı bir faaliyet olan gönüllülük modern dünyanın gelenekten kopmadan bugüne ve geleceğe taşımaya çalıştığı ortak bir değerdir. Gönüllülük faaliyetleri genel olarak gönüllüler eliyle yerine getirilmektedir. Gönüllülerin en fazla gönüllülük faaliyetinde bulunabilecekleri yerlerden birisi gönüllü kuruluşlardır. Günümüzde vatandaşların devletten beklentileri artmakta ancak devletin tek başına bu beklentilere cevap verebilmesi mümkün olamamaktadır. Devlet ve gönüllü kuruluşlar iş birliği yoluyla vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmeye çalışmaktadırlar. Gönüllülüğün, gönüllü kuruluşlar ve devlet iş birliğiyle gönüllü hizmet programına dönüştürülmesi uygulamalarına dünyanın bazı ülkelerinde rastlanılmaktadır. AmeriCorps; Amerika'da federal devletin, gönüllü kuruluşlar ve devlet iş birliğiyle kurduğu, kendilerine üye denilen gönüllülerin hizmet sunduğu ulusal bir hizmet programının adıdır. Türkiye'de bir kurum çatısı altında gerçekleştirilen gönüllülük düzeyi düşüktür. Gönüllü kuruluşlar ve devlet iş birliğiyle oluşturulmuş gönüllü hizmet programı bulunmamaktadır. Çalışmada, gönüllülük ve gönüllü hizmet programı konusunda halihazırdaki durumu ve bakışı belirlemek için niteliksel ve niceliksel araştırma yapılmıştır. Nitel ve nicel araştırmalar gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımlarının düşük olduğunu ancak gönüllü olmalarının önündeki engeller kaldırılırsa gönüllülük düzeyinin ciddi biçimde artacağını göstermektedir. Gönüllülere ev sahipliği yapan kurumların ise faaliyetlerinde daha fazla gönüllülere yer verebileceği anlaşılmaktadır. Türkiye'de gönüllü hizmet programının kurulmasına hem gönüllü olmak isteyenler hem de gönüllülerle birlikte çalışma yürüten kurum ve kuruluşlar olumlu bakmaktadır. Gönüllülük düzeyinin artması gönüllü kuruluşlar ve devlet iş birliğiyle gerçekleştirilebilecektir. Çalışmada, gönüllülük bilinci ve katılımı belirli bir aşamaya geldikten sonra Türkiye'nin AmeriCorps örneğini de dikkate alarak ulusal bir gönüllü hizmet programı oluşturması önerilmektedir. Türkiye'de kurulacak gönüllü hizmet programı gönüllülüğün artmasına ve sürdürülebilirliğine, gönüllü kuruluşların güçlenmesine, devletin daha kapsamlı ve nitelikli hizmet sunmasına ve bir çok toplumsal sorunun çözülmesine yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Volunteering as a local, national and transnational activity is a common value which the modern World accept. Voluntary activities are generally carried out by volunteers. Voluntary organizations are one of the best places to volunteer. The expectations of citizens are getting higher from government but the government can not respond to the all expectations alone. Voluntary organizations and state can fulfill the needs and expectations through collaboration. There are some examples in some countries that volunteering through voluntary organizations and state collaboration could turn into a service program. AmeriCorps is a national service program run by federal government in America through voluntary organizations and state collaboration. AmeriCorps performs its activities with volunteers called members. The level of volunteering in Turkey is quite low. There is no service program based on volunteering in Turkey. It has been conducted qualitative and quantitative research to determine the current situation and intention on volunteering and voluntary service program. Both qualitative and quantitative research has shown that the level of participation for formal volunteering among youngsters is quite low. If the barriers for formal volunteering are removed, the volunteering level is dramatically going to increase between youngsters. Host organizations can give more space to volunteers in their activities. There is a positive perception about voluntary service program. The level and awareness of volunteering can increase through collaboration between voluntary associations and state. After reaching a certain level of volunteering, Turkey may develop a national service program considering AmeriCorps. A national service program in Turkey would be able to empower volunteering, voluntary associations, and state and help social problems solve.