Kapadokya'nın destinasyon imajı üzerine bir araştırma
A study on the destination image of Cappadocia
- Tez No: 423610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada tatil amaçlı seyahat eden turistlerin sahip oldukları destinasyon imajına etki eden faktörlerin ve sahip oldukları imaj ile tekrar ziyaret etme eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve aynı zamanda ortaya çıkan ilişkinin turistlerin bireysel özelliklerine, seyahat tutumlarına ve destinasyon özelliklerini algılamalarına göre farklılık gösterip göstermediğinin de ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için literatür taraması sonucunda oluşturulan anket, 2014 yılında Kapadokya'ya tatil amaçlı gelen turistlere uygulanmış ve anketler değerlendirmeye tabi tutulmuştur Araştırma sonuçlarına göre turistlerin tekrar ziyaret etme eğilimleri ile sahip oldukları destinasyon imajı arasında bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin bireysel özelliklerine ve destinasyonun özelliklerini algılamalarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Türkiye'nin destinasyon imajının tarih ve kültür ile ilişkili bulunduğu, Kapadokya'nın destinasyon imajının ise halı, yöresel mutfak, şarap ve atlar ile ilişkili olduğu çalışmanın önemli bulgularındandır. Kapadokya destinasyonunu birden fazla kez ziyaret eden kişilerin olduğu ve ziyaretçilerin daha çok aileleri ile seyahat ettikleri anlaşılmıştır. Ziyaretçilerin Türkiye ve Kapadokya destinasyonlarından oldukça memnun oldukları ve heyecan verici buldukları araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this study are to determine the factors effecting to destination image of the tourists travelling for holiday purposes and the relation between destination image and the revisit intentions. Moreover it has been examined if the personal characteristics, travel attitudes and characteristics of destination are effecting the relation between the destination image and revisit intention. To achieve to the objectives of the study a detailed literature review in Kapadokya in 2014 and were analyzed. According to the results of the study it has been determined that there is a significant relation between tourists revisit intention and their destination image and the fact that this relation may differ on personal characteristics, travel attitudes of the tourists and the characteristics of the destination. Turkey's destination image that is associated with the history and culture and Cappadocia's destination image that is associated with carpets, local cuisine, wine and horses are the important findings of the study. It was understood that there are lots of travelers that visit Cappadocia more than once and visitors are mostly travel with their families. The results of research show that the visitors of Turkey and Cappadocia destinations are quite satisfied and they think destinations are exciting.