Türk ve Rus hukukunda anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Legal responsi̇bi̇li̇ty of Turki̇sh and the Russi̇an joi̇ntstock company board member
  1. Tez No: 423611
  2. Yazar: TURSUNBEK MUKHTADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SENCER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Anonim şirketlerde bir organ olarak yönetim kurulunun bulunması kanuni bir zorunluluktur. Şirket, yönetim kurulu tarafından temsil ve idare edilir. Bu bakımdan anonim şirketlerin dış ilişkilerdeki faaliyetleri, yönetim kurulunda alınan kararlar ile yürütülür. Yönetim kurulu üyelerinin, aldığı kararlar ve yaptığı işlemler nedeniyle, yasada aranan koşulların bulunması halinde şirkete karşı hukuki sorumlulukları doğar. Bu çalışmada Türk ve Rus mevzuatlarında yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğuna ilişkin düzenlemeler dikkate alınarak, konu karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Türk ve Rus hukukunda sorumluluğun niteliği, özellikleri ve kanunlar arasındaki farklar tespit edilecektir. Kapsam itibariyle sadece anonim şirketlere ilişkin genel düzenlemelerdeki sorumluluk değil, aynı zamanda kamusal borçlar ve vergi hukukundan doğan sorumluluk da incelemeye dahil edilmiştir. Başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu olmak üzere, 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkında Kanun ve Vergi Usul Kanunu'ndaki sorumluluklarla beraber Rus Anonim Şirketler Kanunu, Rus Medeni Kanunu ve Rus Vergi Kanunu'ndaki maddeler karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Sorumluluk koşullarının gerçekleşmesi halinde üyelere karşı açılabilecek davalar ve bu davalara ilişkin özelliklere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In joint stock companies, the board of directors as a body of legal presence is a necessity. And represented by the board of directors of thecompany are managed. In this regard, the externa irelations activities of joint stock companies, withresolutions of the board of directors is executed. Members of the board of directors, decisions andbecause of his actions, against the company arisesfrom a requirement in the law in the presence of legalresponsibilities. In this study, Turkish and Russian legislation legalliability of the members of the board of directorsregulations, in consideration of the subject will beexamined comparatively. In this context, Turkish and Russian responsibilities in law, the nature of thedifferences between the laws and properties will bedetermined. Scope only, as it's not the responsibility of general regulations on joint stock companies, at the same time,arising from public debt and tax law are examined. Atfirst the Turkish commercial code No. 6102, includingthe collection of public receivables No. 6183 on theprocedure of Russian joint stock companies law and thetax procedure law with the obligations in the Law of the Russian civil code and the clauses in Russian tax law tobe examined in a comparative way, the case can beopened against members of the conditions ofresponsibility on the occurrence and characteristics ofthis case will be discussed