Alüminyum ve PVC kesim merkezi otomasyonu
Aluminium and PVC cutting center automation
- Tez No: 423774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ERFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Otomasyon temel olarak bir sistemin veya bir prosesin kendi başına işlevini yerine getirebilmesine denir. Bu nedenle birçok farklı otomasyon türünden bahsedilir. Bir makinanın kendi başına çalışabilmesi veya pek çok aşamadan oluşan bir prosesin işleyebilmesi örnek olarak gösterilebilir. Bu çalışmada, üç eksenli alüminyum ve PVC kesim makinasının otomasyonu gerçekleştirilmiştir. ABB firmasının hareket kontrol sistemi kullanılmıştır. C# programlama dili kullanılarak endüstriyel bilgisayar üzerinde çalışan arayüz programı geliştirilmiştir. Ek olarak, kesim makinasına reçete üreten basit bir CAM yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basically automation means the ability of a system's or a process' to fullfil its own function. Therefore many different kind of automation are mentioned. Self working ability of a machine or a handling process formed with numerous stages can be given as example. In this work, automation of a three axis aluminum and PVC cutting machine were implemented. Motion control system of the ABB company were used. An interface program works on industrial computer was developed using C# programming language. In addition, a simple CAM software which generates recipe for cutting machine was developed.