Dairesel testereli açılı alttan çıkma profil kesim makinesi tasarımı
Designation of a profile cutting machine with angle adjustable and rising saw
  1. Tez No: 179633
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN MALGAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalısmada PVC ve Alüminyum profillerin kesiminde kullanılabilecek alttan çıkma kesimmakinesi sistemi tasarlanmıstır. Tasarlanan sistemin mantığında 15°; 22,5°; 30°; 45°; 90° açılarındahassas ölçüde kesim yapabilmek mümkün kılınmıstır. Sistemde pnömatik kontrol mekanizmaları yeralmaktadır. Kesim yapabilme amacıyla dairesel testere düsünülmüs ve dakikadaki devri 4000 olarakseçilmistir. Bu devir bize temiz kesim yüzeyi elde etme olanağı sağlamıstır. Sistemin tasarlanmasındaSolidWorks katı modelleme programı kullanılmıstır. Sistem 3 temel bölüme ayrılmıstır. Bölümler; blokgrubu, tabla grubu ve sase grubudur. Bölümlerin detaylı açıklaması çalısma içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a machine was designed for cutting PVC and Aluminum profiles with rising saw.Logic and the main aim of the developed system is easily and mechanically exact cutting at degrees of15°; 22,5°; 30°; 45°; 90°. Pneumatic control systems are available on the designed machine. For thebest cutting, circular saw was chosen. Also for the best cutting surface, 4000 rpm was chosen for thesaw of designed machine. SolidWorks software was used for designing of the cutting machine withrising saw. The designed machine can be separated into 3 main groups. Shortly the main groups are;block group, circular tray group and chassis group. The detailed explanation of the groups can be findinside of this study.