Spor teknik tekstillerine uygulanan su iticilik bitim işleminin kumaş tutum özellikleri ve dikilebilirliği üzerindeki etkilerinin araştırılması
Effects of water repellency finish process on fabric handle and sewability properties of sport technical textiles
- Tez No: 423795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Spor giysileri olarak adlandırılan tekstiller yüksek performans özellikli lif ve kumaşlardan oluşmaktadır. Spor giyimde farklı kimyasal maddelerin kullanımı ile gerçekleştirilebilen su iticilik işlemi, kumaş konfor özelliklerinin değişmesine yol açmaktadır. Bu giysilerin gösterdiği yüksek performans özelliği ürünün dikiş bölgelerinde de korunmalıdır. Florokarbon su iticiler genellikle performans açısından iyi bir su iticilik sağlamakta fakat çevreye ve insan sağlığına zararlı etkileri bulunmaktadır. Silikonlu bileşikler ise ekolojik açıdan yeni bir alternatif durumundadır. Bu çalışmada, poliester kumaşlar, florlu ve silikonlu su iticilik kimyasal maddeleri ile işlem görmüş ve ardından farklı dikiş iplikleri ile dikilmiştir. Kumaşların kalınlık, eğilme dayanımı ve dökümlülük gibi tutum özellikleri ve su buharı geçirgenliği gibi performans özellikleri analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra bu kumaşların dikişli bölgelerinde dikiş mukavemeti, dikiş büzgüsü, dikiş randımanı ve dikiş kayması testleri yapılırken, yine bu bölgelerde dikişin su buharı geçirgenliği ve eğilme dayanımına etkisini ölçmeye yönelik testler yapılmıştır. Yapılan ölçümler ile elde edilen sonuçlar, SPSS 20.00 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda farklı su iticilik kimyasalları ve dikiş ipliklerinin konfor ve dikim performansı özelliklerine önemli etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Textiles used as sportswear are comprised of fibers and fabrics with high performance characteristic. The water repellency treatment can be accomplished by the use of different chemicals, leads to some changes of fabric comfort in sportswear. The high performance features demonstrated by sportswear should be maintained in the seam areas of fabrics. Fluorocarbon water repellents are usually provide a good water repellency in terms of performance but there are harmful effects on human health and the environment. Silicone compounds are ecologically new alternatives. In this study, polyester fabrics were treated with silicone and fluorine-based water repellent chemicals and then sewn with different sewing threads. Handle properties of treated fabrics as thickness, bending strength and drapebility and performance properties as water vapor permeability were analyzed. As well as, seam strength, seam efficiency, seam pucker, seam slippage, water vapor permeability and bending strength were tested to measure the impact of the seam on stitched areas of these fabrics. The results obtained with analyses were evaluated using SPSS 20.00 statistical programme. Important effects of different water repellent chemicals and sewing threads on the sewability and comfort properties of fabrics were found according to the results.