Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinde harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği
Effectiveness of blended learning environments in sports education for university students
  1. Tez No: 828577
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma, spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin harmanlanmış öğrenme ortamlarına yönelik algılarını ve etkililik değerlendirmelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Nicel bir yöntem olan tanımlayıcı türdeki araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesinde spor eğitimi alan üniversite öğrencileri, örneklemi ise İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 674 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında yapılmıştır. Nicel veriler Harmanlanmış Öğrenme Ortamlarının Etkililiği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçekler, gerekli izinler alınarak katılımcılara gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS programı ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler“Independent Sample t-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Scheffe Testi”,“LSD testi”ve“Pearson Korelasyon Analizi”testleri uygulanarak incelenmiştir. Bulgular: Bulgular, yüz yüze öğrenme ortamlarının daha etkili şekilde algılandığını ve öğrenme deneyimine katkıda bulunduğunu göstermektedir (=4.062). Harmanlanmış öğrenme ortamları ise, en etkili ikinci öğrenme ortamı olarak değerlendirilmiştir (=3.841). Ancak, çevrimiçi öğrenme ortamlarının (=3.342) ve teknik konuların (=2.957) bazı zorlukları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to explore the perceptions and effectiveness assessments of university students in sports education regarding blended learning environments. Material and Method: The population of this descriptive quantitative research consisted of university students majoring in sports education at İnönü University and Fırat University, and sample consisted of 674 students enrolled in the Faculties of Sports Sciences at İnönü University and Fırat University. The research was conducted during the 2022-2023 academic year. Quantitative data were collected through the Effective Blended Learning Environments Scale. The scales were administered to participants on a voluntary basis with the necessary permissions obtained. Statistical analyses were performed using the SPSS program. Relationships between variables were examined using the“Independent Sample t-Test,”“One-Way Analysis of Variance (ANOVA),”“Scheffe Test,”“LSD test,”and“Pearson Correlation Analysis”tests. Results: The findings indicate that face-to-face learning environments are perceived as the most effective and contributing to the learning experience (=4.062). Blended learning environments were evaluated as the second most effective learning environment (=3.841). However, it was observed that online learning environments (=3.342) and technical issues (=2.957) presented some challenges.