Bazı pamuk çeşitlerinin Kahramanmaraş koşullarında verim ve lif teknolojik özellikleri ile yağ oranı yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some cotton genotypes in terms of seed cotton yield, fiber quality traits and oil ration under Kahramanmaras conditions
- Tez No: 423796
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğü deneme alanında yürütülmüştür. Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu genetik stoktan temin edilen 46 farklı pamuk genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Sınırlı miktarda tohum bulunması nedeniyle her bir genotip 5 m boyunda tek sıralı ve 4 tekerrürlü olarak 70 cm sıra arası ve 20 cm sıra üzeri mesafede ekilmiştir. Çalışma sonucunda pamuk genotiplerinin incelenen birçok özellik yönünden birbirlerinden önemli derecede farklı sonuçlar oluşturduğu belirlenmiştir. Koza kütlü ağırlığı yönünden Aleppo 1 ve Gedera, 100 tohum ağırlığı yönünden Gedera 10 ve Is 1, çırçır randımanı yönünden ST 468 ve Primera çeşitleri dikkat çekmiştir. Dekara kütlü pamuk verimi yönünden Furkan, BA 119, ST468 ve ST488, tohum verimi yönünden Furkan, ST 468 ve ST 488 çeşitleri ilk sıralarda yer almışlardır. En yüksek lif pamuk verimine BA 119, ST 468, ST 488 ve Furkan çeşitleri sahip olmuştur. Lif uzunluğu yönünden Giza 45, lif inceliği yönünden EISA çeşidi, lif mukavemeti yönünden Urania, Is 1, Carmen ve Baly 308 çeşitleri öne çıkmıştır. Carmen, ST 488, Urania, Giza 45 ve Furkan çeşitleri yüksek tohum yağ içeriğine sahip olmuşlardır. Erkencilik oranı yönünden Orgost 644, Gloria, Baly 308 çeşitleri, koza sayısı ve meyve dalı sayısı yönünden Maydos Yerlisi ve Beli İzvor 432, bitki boyu yönünden Maydos Yerlisi ve Giza 45 ilk sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in The East Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research Institute in Kahramanmaraş. The 46 different cotton genotypes that were obtained from Nazilli Cotton Research Station genetic stock, were used as materials. Each genotype was planted as a single row of 5 m in length and 4 replications due to limited amount of seed. Seeds were planted in 70 cm row spacing and 20 cm plant spacing. As a result, it was determined that there were significant differences among the genotypes in terms of much characters. Aleppo 1 and Gedera for seed cotton weight per ball, Gedera 10 and Is 1 for 100 seeds weight, ST 468 and Primera for ginnig turn out were the superior cultivars. Furkan, ST 468, BA119 and ST488 for seed cotton yield, Furkan, ST468 and ST488 for seed yield were located in the first rows. BA 119, ST468, ST 488 and Furkan cultivars gave the highest fiber yield. Giza 45 for the fiber lenght, EISA for the fiber fineness, Urania, Is 1, Carmen and Baly 308 for the fiber strength were determined as important varieties. Carmen, ST 488, Urania, Giza 45 and Furkan gave the highest seed oil ratio. Orgost 644, Gloria, Baly 308 varieties for the earliness, Maydos variety and Beli İzvor 432 for the number of boll per plant and the number of fruit branches, Maydos variety and Giza 45 for the plant height have been located in the first place.