Kalsitonin'in migrenli hastalarda B-endorfin, ACTH ve kortizol düzeyleri üzerine etkisi
Effects of calcitonin on B-endorphin, ACTH and cortisol levels in migraine sufferers
- Tez No: 4238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET KALSİTONİN' İN MİGRENLİ HASTALARDA 3 -ENDORFİN,ACTH VE KORTİZOL DÜZEYLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji bölümüne başvuran, 20 migrenli ve 25 kronik başağrılı hasta lar üzerinde yapılmıştır. Çalışmada migrenli 20 hastaya (14 kadın, 6 erkek yaş sınırı 18-46 yaşlar ortalama 35.6 ± 1.96) 5 gün süre ile salmon kalsitonin'i uygulanmış (100 IÜ/gün) ve kalsitonin'in dolaşımdaki p endorfin, ACTH ve kortizol düzeylerine etkisi incelenmiştir. Kalsitonin tedavisinden sonra tüm hormonlarda belirgin bir artış gözlenmiştir. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında hormon değerleri arasındaki ilişki önemli görül - müştür. 25 kronik baş ağrılı hastanın 3 endorfin ACTH ve kortizol düzey leri de tayin edilerek 29 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grup ile kar- şılaştırılmıştır. Baş ağrılı olan grubun B endorfin düzeyinin kontrol gruba göre oldukça düşük olduğu gözlenmiştir (p < 0.005).70 Migrenli hastaların & endorfin, ACTH ve kortizol değerleri kont rol grup ile karşılaştırıldığında tüm hormonların migrenli hastalarda belirgin olarak düşük olduğu gözlenmiştir (p < 0.001, p < 0.005, p < 0.001). Sonuç olarak kalsitonin'in dolaşımda morfin gibi kuvvetli analje zik etkisi olduğu iyi bilinen 3 endorfin seviyelerini artırarak analje zik etkisini oluşturduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF CALCITONIN ON 3 -ENDORPHIN, ACTH AND CORTISOL LEVELS IN MIGRAINE SUFFERERS This study was performed on 20 migraine sufferers and 25 patients with chronic headache, who had been referred to Neurology Department of Erciyes University, Research and Application Hospital. We examined the effect of a five day treatment with salmon calcitonin (İM 100 IÜ/day) on circulating levels of 3 endorphin, ACTH and Cortisol levels in 20 patients (14 females and 6 males) with migraine whose ages were between 18-46 years with a mean + SEM 25.6 ± 1.96. All of the three hormones were increased after calcitonin ad ministration and there were significant correlation between & endorphin ACTH and Cortisol levels determined before and after calcitonin treat ment. 0 endorphin, ACTH Cortisol levels of 25 patients with chronic headache were also determined and compared with the hormone levels of the 29 normal healthy volunteers. It is observed that & endorphin72 levels of the chronic headache group were significantly lower than controls (p < 0.005). When e endorphin, ACTH and Cortisol levels of migraine stiff erers were compared with the hormone levels of the control group, it is found that each level of three hormones was significantly lower in migraine sufferers (p < 0.001, p < 0.005, p< 0.001). It is concluded that calcitonin induces analgesia by increasing the circulating levels of plasma 3 endorphin, which is known to have strong analgesic activity like morphine.