Çeşitli özellikte elektriksel uyaranların izole rat ileumuna etkileri
The Effects of various characters of electrical stimulation on the rat isolated ileum
- Tez No: 4239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada çeşitli özellikte elektriksel uyaranların düz kaslar üzerine etkilerini araştırmak amacıyla izole rat ileum preparatı kullanıldı. İleumun izometrik kayıtları izole organ banyosu, transdüser ve poligrafdan kurulu deney sistemi yardımıyla alındı, ileum preparat- larına üç ayrı frekansta (1 Hz,10 Hz,30 Hz), kare-dalgalar şeklinde elektriksel uyaranlar uygulandı. Her bir frekansda üç ayrı uyaran süre si (0.05 msn,0.5 msn,5 msn) denendi. Elektriksel uyaranlar 1-25 volt arasında, her bir voltajda, 50 saniyelik aralarla, 10 saniye uygulandı. Her Uç frekansda, 0.05 msn' de, 25 V'a kadar cevap şekilleri de ğişmedi. Gevşeme şeklindeki, 1 Hz, 0.05 ve 0.5 msn 'deki cevaplar 25 volta kadar değişmezken, 1 Hz, 5 msn'de 17 V'dan sonra kasılmalar şek linde devam etti. 10 Hz ve 30 Hz'de 0.5 msn'de gevşeme, 5 msn'de gevşe- me-kasılma şeklinde başlayan cevaplar, uyaran şiddetinin arttırılması ile değişti. Sekonder kasılma ve sekonder gevşemeler, frekans 10 Hz'in altında ve uyaran süresi 0.5 msn 'den kısa olduğu zaman ortaya çıkmadı. Bulgular literatür bilgileriyle tartışılıp, elektriksel uyaran lara alınan farklı cevaplarda uyaran özelliklerinin önemli olduğu ka nısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS QF VARIOUS CHARACTERS OF ELECTRICAL STIMDLATION ON THE RAT ISOLATED JLEQM In this study, we used the rat isolated ileum preparations for the investigation of the action of various characters of electrical stimulations on the smooth muscle. Isometric records of ileum were recorded by the experiment system which included isolated organ bath, transducer and poligraph. Electrical stimulations were applied at three different frequencies (1 Hz, 10 Hz, 30 Hz) by square -wave puis trains. Three durations (pulse widths) (0.05 msn,0.5 msn,5 msn) were used for each frequencies. Electrical stimulations were applied at each voltage in 1-25 volts by the stimulation periods which was 10 s, within 50 s intervals. The kinds of responses of 0.05 msn duration at three frequencies didn't change upto 25 volt. The relaxation responses at frequency of 1 Hz, 5 msn changed as contraction after 17 volts, however the relaxation responses at frequency of 1 Hz, 0.05 msn and 0.5 msn didn't alter upto 25 volts. The responses which started by relaxation at 10 Hz, 0.5 msn and 30 Hz, 0.5 msn and relaxation-contraction at 10 Hz, 5 msn and 30 Hz, 5 msn were changed by increacing voltages. Secondary contractions and secondary relaxations didn't occur when the frequency was lower than 10 Hz, and the duration shorter than 0.5 msn. The results were compared with the other studies and it is conc luded that at the different responses to electrical stimulation the characters of stimulations are Important.