Kumaş atıklarının polyester esaslı kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi
Utilization of fabric waste in the manufacture of polyester based composites
  1. Tez No: 423804
  2. Yazar: EMİNE ŞULE YALDIZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Termoset esaslı kompozit malzeme, termoset matris ve takviye elemanlarının bir araya getirilmesi ile oluşturulan malzemeler olarak adlandırılmaktadır. Termoset polimerler alkidler, amino, epoksi reçine, fenolikler, polyester, poliüretan vb polimerlerdir. Bu çalışmada takviye elemanı olarak atık kumaşlar (pamuklu dokuma ve pamuklu örme) ve matris elemanı olarak polyester kullanılmıştır. Kompozit malzeme üretiminde el yatırma yöntemi kullanılmıştır. Üretilen kompozitlerin mekanik özellikleri (çekme, eğilme ve darbe direnci) ASTM standartlarına uygun olarak Üniversal test makinesi yardımıyla belirlenmiştir. Mekanik özellikler incelendiğinde polyester esaslı kompozit malzemenin çekme, eğilme direnci özelliklerini genel olarak azalttığı ancak kopmada uzama ve darbe direnci değerlerinin arttırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile atık pamuklu dokuma ve atık pamuklu örme kumaşların termoset esaslı kompozit malzemelerin üretilmesinde değerlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The material which contains thermoset matrix and the reinforcing elements is called Thermoset-based composites. It is formed by combining thermoset matrix and the reinforcing elements. Alkyds, amino, epoxy, phenolic, polyester and polyurethane can be listed as thermoset polymer. In this study, waste cotton fabrics (knitted and woven) were used as reinforcing material in the manufacture of polyester based thermoset composites. Composite manufacturing was accomplished by hand-lay-up method. The mechanical properties(tensile, flexural and impact resistance) of the produced composites were determined in accordance with ASTM standards. According to the results of mechanical properties, tensile and flexural strength were decreased with addition waste cotton fabrics (knitted and woven) however elongation at break and impact were increased. In this study, the potential use of waste cotton fabrics (knitted and woven) in the manufacture of polyester based composites was shown.