Detection and identification of nematodes densities found in olive, grape and mixed fruits grown in north of Iraq and south of Turkey
Türkiye'nin doğusu ile Irak'ın kuzeyinde yetiştirilen zeytin, asma ve karışık meyve alanlarındaki nematot yoğunluklarının tespiti ve tanımlanması
- Tez No: 423803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'nin doğusu ile Irak'ın kuzeyinde yetişen zeytin, asma ve karışık meyva yetiştirilen alanlarından, 2014-15 yıllarında, alınan toprak örneklerinde görülen nematodların trofik yapı ve cinslerine göre yoğunlukları, dağılımları ve biyoçeşitlilikleri araştırılmıştır. Her iki ülkeden alınan toplam 250 toprak örneğinde nematodlar Baermann sistemi yardımı ile elde edimiş ve ışık mikroskobunda teşhisleri yapılmıştır. Çalışmada, dört trofik gruba ait nematode cins sayıları bitki paraziti nematodlar için 12, serbest yaşayanlar için 15, predatörler için 6 ve omnivore nematodlar için ise 6 adet olmuştur. Çalışmada en yüksek nematot sayısı Aphelenchus cinsinde bulunmuş olup Türkiye'de sırası ile zeytin, asma ve karışık meyva için bu sayılar 389, 182 and 273 ve Irak'ta ise yine bu sayılar 111, 479 and 84 olmuştur. Aphelenchus'u sırası ile Aphelenchoides, Pratylenchus, Paratylenchus, Tylenchus, Ditylenchus, Helicotylenchus, ve Meloidogyne bitki paraziti cinslerinin izlediği görülmüştür. Diğer taraftan, çalışmada en yüksek serbest yaşayan nematode sayıları Monhystera cinsinde bulunmuş olup bunu sırası ile Wilsonema, Cephalobus, Eucephalobus, Cheloplacus, Rhabditis and Acrolobus izlemiştir. En büyük predator nematot yoğunlukları sırası ile Eudorylaimus, Labronema, and Discolaimus cinslerinde tespit edilmiştir. Son alarak,, çalışmanın genelinde en yüksek omnivore nematot sayıları sırası ile Ecuminacus, Dorylaimus and Mesodorylaimus cinslerinde görülmüştür. Bu çalışmada tespit edilen nematot sayı ve cinslerine bakıldığında, Irak'ın kuzey bölgesinin Türkiye'nin doğu bölgesine oranla daha zaif bir toprak yapı ve sağlığına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Nematot biyoçeşitliliği ve populasyon yoğunlukları hakkında daha fazla bilgi için daha geniş ürün çeşidinde ve daha detaylı çalışmaların, yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The abundance, distribution and biodiversity of nematodes found in three different crops namely olive, grape and mixed fruits growing soils were determined based on their community compositions, trophic group and genera in south part of Turkey and north part of Iraq during 2014-2015. Nematodes from total of 250 collected soil samples were extracted by Baermann systems and identified and quantified by microscopic observations. Total number of genera belonging four trophic groups of nematodes included 12, 15, 6, and 6 for plant parasitic, free living, predaceous and omnivorous nematodes, respectively. In Turkey, the highest numbers of plant parasitic nematodes were found in genus Aphelenchus with 389, 182 and 273 individual for olive, grapes and mixed fruits, respectively. Overall, In Iraq, the highest numbers of plant parasitic nematodes were also found in genus Aphelenchus with 111, 479 and 84 individual for olive, grapes and mixed fruits, respectively. In the overall study, the greater plant parasitic nematode densities in all three crops from both counties were Aphelenchus followed by Aphelenchoides, Pratylenchus, Paratylenchus, Tylenchus, Ditylenchus, Helicotylenchus, and Meloidogyne. On the other hand, the highest densities of free-living nematodes were observed in Monhystera, Wilsonema, Cephalobus, Eucephalobus, Cheloplacus, Rhabditis and Acrolobus. The gretest densities of predacious nematodes were detected in Eudorylaimus, Labronema, and Discolaimus. Finally, the greatest omnivorous nematode numbers were retained in genus Ecuminacus, Dorylaimus and Mesodorylaimus. Based on the nematod genus and numbers found in this study, it can be concluded that northern Iraq sustained poorer soil conditions or heath than Turkey. More compherensive studies are needed in both countries with wider crop varieties to learn more of nematode biodiversity and population densities in the regions.