İşlenmiş ve demlenmiş atık çaydan elde edilen aktif karbonun tekstil boyar maddesi metilen mavisini adsorplayabilme özellikleri
Adsorption of the waste tea on the activated carbon from
  1. Tez No: 423847
  2. Yazar: ERDAL USTABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstrinin gelişmesi ile birlikte atık suların kirlenmesi kendi alanında başlıca bir sorun teşkil etmektedir. Aktif karbonların adsorpsiyon amaçlı kullanımı için, düşük maliyet ile üretilmesi gerekmektedir. Bu amaçla doğaya atık olarak atılan biyokütlesi büyük hammaddelerin kullanımı bu tür araştırmalarda geri dönüşüm olarak yeniden kullanılır. Biyokütlesi büyük olan atıklar aktif karbon haline getirilerek çevre kirliliğine neden olan etmenleri en asgari düzeye indirir. Bu çalışmada demlenmiş çaydan elde edilen aktif karbonun BET yüzey alanı, başlangıç maddesi olarak 658,3718 m²/g bulunmuştur. Yapılan deneylerde çay bitkisinden fabrikada işlenerek elimize ulaşan kuru çayın demlenmiş ve demlenmemiş hali üzerinden farklı derişim, çözelti ve degaz koşulları altında hesaplanan en büyük yüzey alanlı aktif karbon üzerinde, metilen mavisinin yine farklı derişim sıcaklık ve aktif karbon kütlesine bağlı olarak değişen adsorplama miktarları incelenmiştir. Ayrıca, adsorpsiyon verimine etki eden pH, sıcaklık ve başlangıç boyarmadde konsantrasyonunun etkisi de gözlemlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen verilerin Langmuir ve Freundlich gibi çeşitli izotermlere uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With developing industry, the pollution in wastewaters has been a major problem. Using activated carbons produced with low cost is desired for the removal of toxic materials from aqueous solution. Therefore, the raw materials with high biomass thrown to the nature has been reused as recycle at this kind of surveys. Thus,the factors causing the enviromental pollution are decreased to lower minimum level by turning the wastes with high biomass into active carbon. In this study, the surface area of the active carbon obtained from steeped and not steeped tea, as begining material, has been found to be 658,3718 m2/g. In the tests was investigated to adsorption quantity on the biggest surface area for under different concentration, solution, and degas conditions. Also, pH, temperature and colourant concentration, which affected to adsorption yield, were investigated. Consequently, the he evaluated data are suitable for the isotherms of Langmuir and Freundlich.