Oktahedral Fe(II) ve Fe(III) iyonu içeren bileşiklerde spin geçişlerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigations of the spin transitions in containing the Fe(II) and Fe(III) ions compounds
- Tez No: 423857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET İŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, bazı oktahedral Fe(II) ve Fe(III) iyonu içeren bileşiklerde alçak spin(LS)- yüksek spin(HS) geçişleri yoğunluk fonksiyonel teori yöntemiyle incelendi. Katyonik oktahedral Fe(III) bileşiği [Fe(L2)(H2O)2]+ ve oktahedral Fe(II) bileşiği [FeC17H26N6O2]2+ 'nin sıcaklığa bağlı spin geçişini incelemek için geometrik optimizasyonları ve titreşim frekansları Gaussian-09 programı kullanılarak hesaplandı. Hesaplamada bileşiklerin alçak-spin ve yüksek-spin durumlarını göz önüne alındı. Çeşitli sıcaklıklarda bileşiklerin alçak-spin(LS) ve yüksek-spin(HS) durumları için IR titreşim frekanslarını, termokimyasal büyüklükleri ve geometrik parametrelerinin sonuçları değerlendirildi. Bileşikler için LS ve HS durumları arasındaki spin geçişi için, elde edilen IR spektrumlarından frekansta beklenen kaymalar hesaplandı. [FeC17H26N6O2]2+ bileşiğinin termokimyasal enerji hesaplamalarında, 340 K sıcaklığında hesaplanan yüksek spin mol kesri değerinin literatürle uyumlu olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis , we have studied theoretically low spin-high-spin transition in some octahedral compounds that contain Fe(II) and Fe(III) ions by density functional theory method. We calculated geometrical optimization and IR vibration frequencies of cationic iron(III) complexes of the type [Fe(L2)(H2O)2]+ and octahedral [FeC17H26N6O2]2+ compound in order to investigate temperature-dependent spin transition by using Gaussian-09 package program. We considered low spin(LS) and high spin(HS) states of the compounds in the calculation. We analyzed results of IR vibration frequencies, thermochemistry quantities and geometrical parameters for LS and HS states of the compound at various temperature.We have calculated the expected frequency shift obtained IR spectrums for transition between LS and HS states of the compound. In thermochemical energy calculations of octahedral [FeC17H26N6O2]2+ compound we have found that calculated high-spin mole fraction value to be consistent with the literature at 340K.