Determination of the rainfall-runoff relationship for Kizilirmak basin
Kızılırmak havzası yağış-akış katsayısı ilişkisi
- Tez No: 423867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) ve ArcGIS'in hidrolojik araç çubuğu olan ArcHydro kullanılarak Kızılırmak Nehri Havza sınırları belirlenmiştir. Mevcut akım gözlem istasyonları (AGi) havza çıkış noktaları kabul edilerek alt-havza sınırları oluşturulmuştur. Havza ve yakınında yer alan yağış istasyonlarının her biri bir thissen çokgenin içinde kalacak şekilde etki alanları tespit edilmiştir. Her bir alt-havzanın hesaplanan yağış-akış katsayısına bağlı olarak Kızılırmak havzasının akış katsayısı literatürde ki ile örtüşecek şekilde bulunmuştur. Yağış akış katsayısı tespit edilen alt havzalardan en verimli olan kısımlar Kızılırmak haritası üzerine yerleştirilip havzanın en verimli bölgeleri tespit edilmiş oldu. Bu işlem hem nehrin ana kolu üzerinde bulunan istasyonlar için, hem de yan kollar için yapılıp harita üzerinde renklendirilerek gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı Kızılırmak havzasının yağış-akış ilişkisini bulmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Kızılırmak River Basin boundaries were delineated by using Digital Elevation Model (DEM) and Arc-Hydro Tools of ArcGIS. Sub-basin boundaries were obtained by taking available flow measurement stations (FMS) as sub-basins' pour points. The influence area of each rainfall station was determined by thiessen polygons. The calculated runoff coefficient of the main basin was found to be compatible with the literature. The most productive regions of the basin were determined by placing the calculated rainfall-runoff coefficients of sub-basins on the Kızılırmak Basin map. This process was done both for the stations on the main stream of the river and for the tributaries of the river and shown on the map by colorizing. This study aims to find out the rainfall-runoff relationship of the Kızılırmak basin.