Ponceau 4R ve indigo karmin gıda boyalarının bağırsak florasında bulunan Escherichia coli üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Ponceau 4R and indigo carmine food dyes on Escherichia coli found in the intestinal flora
  1. Tez No: 423868
  2. Yazar: NEŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlar, ilkel çağlardan bu yana besinlerini doğal yollardan karşılamalarına rağmen, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak üretimde yeni teknikler kullanılmaya başlanmış ve bu durum gıda sektöründe sağlık açısından zararlı kimyasalların kullanılması ile kendini göstermiştir. Bu nedenle, neredeyse bütün gıda ürünlerinde bulunan gıda boyaları pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, gıda ürünlerinde yaygın olarak kullanılan İndigo karmin ve Ponceau 4R gıda boyalarının, Escherichia coli ATCC 10799' un yaşama yüzdesi üzerine etkileri araştırılmıştır ve 20 gün boyunca gıda boyası ile muamele edilmiş bakteri soylarının katı besiyerine günlük ekimleri yapılarak, gıda boyalarının üç farklı konsantrasyonunun bakteri gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, İndigo karmin ve Ponceau 4R gıda boyaları uygulanan bakteri gruplarında, bakteri büyümesinin kontrol grubuna göre azaldığı saptanmıştır. Bunun yanısıra, özellikle yüksek konsantrasyonda gıda boyasının bulunduğu solüsyonlarda bakteri koloni sayılarında daha fazla azalma gözlenmiştir. Gıda boyaları kendi aralarında kıyaslandığında, Ponceau 4R boyasının İndigo karmin gıda boyasına göre bakteriler üzerinde daha fazla inhibisyon etki oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although people provide the nutrition from natural ways since the primitive ages, as a result of technological advances, new techniques were being used in the production, and this case has shown itself by the use of harmful chemicals in terms of health in the food industry. Therefore, food dyes, which found in nearly all food products have been the subject to many researches. In this research, the effects of Indigo carmine and Ponceau 4R, which widely used in food products, on the effects of the percentage survival of Escherichia coli, and the effect of three different concentrations of each food dyes on bacterial growth were investigated daily by using the solid medium cultivation with treated food dyes for 20 days. In conclusion, the bacterial growth in the group of bacteria that treated with the food dyes of Indigo carmine and Ponceau 4R have been found to decrease compared to control group. In addition to this, much more decrease was observed in the number of bacterial colonies, particularly, in the solutions containing the highest concentration of food dyes. When compared food dyes with each other, it was determined that Ponceau 4R has created more inhibition effect on bacteria than Indigo carmine.