An experimental study on the properties of lightweight concrete with cold bolded fly ash aggregate in correlation with normal aggregate concrete
Soğuk bağlama ile üretilen uçucu kül agregası içeren hafif beton ile normal betonun karşılaştırılması üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 423869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Buradaki çalışma benzer basınç dayanımındaki hafif ve normal ağırlıklı betonların performansını incelemektedir. Bu amaçla 25 ve 45 MPa basınç dayanımında iki beton basınç dayanımı normal ve hafif agrega kullanılarak betonların üretimi hedeflendi. Toplamda 4 beton karışımı çeşitli su çimento oranında ve çimento miktarında tasarlandı. Kullanılan hafif agrega, çimento ve uçucu külün hafif bağlama yöntemi kullanılarak eğimli bir tamburda ve uygun ortam sıcaklığında pelteleşmesiyle elde edildi. Yapay hafif agregalar doğal agregayla nerdeyse aynı elek analizi sonucuna sahipti. Beton karışımları aynı şartlarda ve aynı yöntemle üretildiler. Deney numuneleri aynı şartlar altında saklandılar. 28 günlük bakım periyodunun ardından numuneler, basınç, yarmada çekme, aderans ve net eğilmede çekme dayanımları, elastisite modülü, elektriksel direnç, kılcal su geçirimliliği, su emme kapasitesi ve kırılma parametreleri için test edildiler. Deney sonuçları hafif agrega kullanımının betonun sertleşmiş özelliklerini olumsuz yönde etkilediğini gösterdi. Ancak betonun basınç dayanımını arttırdıkça bu olumsuz etkinin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The study presented herein investigates the performance of lightweight and normal weight concretes with similar compressive strengths. For this, two concrete compressive strength values of 25 and 45 MPa were aimed to produce with normal and lightweight aggregates. Totally four concrete mixtures were designed at various water-to-cement ratios and cement contents. The lightweight aggregate utilized in this study was produced through cold bonding pelletization of fly ash and cement in a tilted pan at an ambient temperature. The artificial lightweight aggregate had almost same sieve analysis result with natural aggregate. The concrete mixtures were produced at the same condition and procedure and the test specimens of the mixtures were cured at the same circumstances. After 28-day curing period, the specimens were tested for compressive, splitting tensile, bond and net flexural strengths, modulus of elasticity, electrical resistivity, sorptivity, water absorption, and fracture parameters. The test results indicated that utilization of artificial lightweight aggregates significantly influenced the hardened properties of the concretes. However, increasing the concrete compressive strength decreased the effects of the lightweight aggregate utilization.