Numerical simulation of shallow recirculating flows in sudden enlargements
Ani genişlemelerdeki sığ çevrimli akımların sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 423870
  2. Yazar: LANA KAZIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çeşitli akış koşullarında limanlar farklı şekiller üzerinde araştırmalar, onları temiz tutmak su akışı ve kirletici atılması zamanı azaltarak taşınan kirleticilerin miktarını azaltarak da dahil olmak üzere, onları tasarımında sayısız faydalar getirmesi bekleniyor. Bu çalışmada, nehir liman benzeri yapılar (ani genişlemeler) 3-D sayısal simülasyonları ile analiz edilmiştir. Analizler 0.5 m ani genişlemesi genişliğe sahip bir 8 m uzunluğunda, 1 metre genişliğinde açık kanal içinde gerçekleştirilmiştir. analizler yapı A'da yapılar A, B ve C olarak adlandırılan üç farklı geometriye yapıldı, ani genişleme akış yönünde 1 m mesafe ile ani bir daralma izledi. yapı B, ani genişleme ve daralma arasındaki mesafe yapısı C ani genişleme sonra hiçbir daralma varken, 2 m olarak belirlenmiştir. Akış derinliği 10 mm ile 100 mm arasında değişir. Ani genişlemelerin su akışı ve devridaim kayma gerilmesi taşımacılığı (SST) k-ω türbülans kapatma modeli kullanılarak incelenmiştir. ANSYS FLUENT bilgisayarlı akışkan dinamik (CFD) simülasyonları kullanılmıştır. simülasyonların sonuçları literatürdeki deneysel araştırmalarda ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Investigations on different shapes of harbors at various flow conditions are expected to deliver numerous benefits in designing them, including keeping them clean, reducing the amount of pollutants carried by water flow and decreasing the disposing time of the contaminants. In this study, river harbor-like structures (sudden enlargements) were analyzed by 3-D numerical simulations. Analyses were carried out in an 8 m long, 1 m wide open channel with a sudden enlargement width of 0.5 m. The analyses were performed in three different geometries named as structures A, B and C. In structure A, the sudden enlargement was followed by a sudden contraction with a distance of 1 m in the flow direction. In structure B, the distance between the sudden enlargement and contraction was set to be 2 m, while in structure C there was no contraction after the sudden expansion. The depth of flow ranged from 10 mm to 100 mm. The flow of water and its recirculation in the sudden enlargements were studied by using the shear stress transport (SST) k-ω turbulence closure model. ANSYS FLUENT was employed in the computational fluid dynamic (CFD) simulations. The results of the simulations were compared with the experimental investigations in the literature.