Properties of pervious concretes containing processed coarse rubber granules
Plastikten üretilmiş iri parçalar içeren geçirimli betonların özellikleri
  1. Tez No: 423875
  2. Yazar: ABDULSAMEH DIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada amaç atık iri plastik kullanarak oluşturulan geçirimli betonu üretilebilir düzeye getirmek olmuştur. Yapılan çalışmada geçirimli beton üretiminde tek boyutta doğal agrega hacimce yüzdece 0, 10, 20, 30, 40 ve 50 olarak tek boyutta plastikagrega değiştirilmiştir. Agrega çimento oranı 6 ve 7 olan iki tip beton üretimi yapılmıştır.Toplamda 12 adet geçirimli beton karışımı hazırlanmıştır. 4.5 mm elek üstünde kalan ve 9.5 mm elekten geçen malzemeden elde edilen tek boyutta doğal agrega boyutu kullanıldı.Geçirimli beton ile üretilen numuneler üzerinde basınç ve yarma çekme dayanımları, geçirimlilik özellikleri ve aşınma dayanımı testleri yapılmıştır.Üretilen geçirimli betonlara ait kuru yoğunluk ve boşluk içeriği de belirlenmiştir.Deneysel çalışmanın sonuçlarına göre kullanılan atık plastik malzeme aşınma dayanımını artırırken mekanik ve geçirgenlik değerlerinde azalmaya yol açmıştır.Sonuç olarak tek boyutta doğal agreganın atık plastik malzeme ile yer değiştirilmesi kuru yoğunluğu ve aynı zamanda boşluk içeriğini de azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper was to utilize waste coarse rubber in pervious concrete to produce a sustainable pervious concrete. The pervious concrete in this study was manufactured by replacing single sized natural aggregate with single sized rubber aggregate at six replacement levels of 0, 10, 20, 30, 40, and 50% by total aggregate volume. Two different concrete series were produced at two aggregate-to-cement ratio of 7 and 6. Totally, 12 pervious concrete mixtures were produced in this study. The single sized natural aggregate and waste coarse rubber were passing from 9.5-mm sieve and retaining on 4.5-mm sieve. The pervious concretes were tested for the compressive and splitting tensile strengths, permeability characteristics and abrasion resistance. Moreover, the dry density and void contents of pervious concrete mixtures were determined during the experimental study. The experimental results indicated that the use of rubber significantly enhanced the abrasion resistance of the pervious concrete while it decreased the mechanical properties and permeability characteristics. In addition, replacing single sized natural aggregate with rubber decreased the dry density of the concrete mixtures as well as the void content.