Investigating properties of low binder ultra-high performance concretes containing nano and/or micro silica
Nano ve/veya mikro silis içeren düşük bağlayıcılı çok yüksek dayanımlı betonların özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 423876
  2. Yazar: DİLER SABAH ASAAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada çimento, nano ve/veya mikro silisin ikili ve üçlü sistemlerle kullanılmasının düşük bağlayıcı miktarına sahip çok yüksek dayanımlı betonların mekanik, geçirimlilik, ve fiziksel özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, su/bağlayıcı oranı 0,2 ve toplam bağlayıcı miktarı 800 kg/m3 olan iki grup beton tasarımı yapılmıştır. İkinci grup karışımlarda çimentonun ağırlıkça %10 oranında mikro silis dumanı (SF) kullanılmıştır. Bütün karışımlarda ticari olarak bulunabilen nanosilika (NS) ağırlıkça, 0, 0.5, 1, 2 ve 3% oranlarında kullanılmıştır. 90 günlük test sonuçlarına göre, %2 oranonda NS içeren karışımlarda en iyi mekanik özellikler, %3 oranında NS içeren karışımlarda ise en iyi taşınım özellikleri elde edilmiştir. NS'nin çimento ile yer değiştirilmesi ile kuruma ve otojen rötrenin azaldığı da görülmüştür. Ayrıca, NS ve SF' nin her ikisini içeren grupta daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır. Deney sonuçları %1 oranında NS ile %10 oranında SF' nin eş değer düzeyde beton özelliklerini etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the effect of using binary and ternary blends of portland cement, nano silica (NS) and/or micro silica on the mechanical, transport and physical properties of low binder ultra-high performance concretes (UHPC). For this, two concrete groups were designed with and without 10% silica fume (SF) by weight of cement with a water/binder ratio of 0.20 and total binder of 800 kg/m3. Commercially available NS was used in partial substitution of cement at 0, 0.5, 1, 2 and 3% by weight. The results show that among different NS contents at 90 days, UHPC containing 2% NS exhibited the best results for the mechanical property tests. Additionally, UHPCs containing 3% NS exhibited better results for the transport property tests. The results also proved replacing NS with cement decreased both dry and autogenous shrinkage of UHPCs. Furthermore, the group samples of UHPC containing binary cementitious materials (NS and SF) gave better results than concretes containing only NS. The test results also demonstrated the effect of 8 kg/m3 of nano silica with 1% of replacement on the most investigated test properties were almost equal to 10% replacement of micro silica.