Tangent and q-tangent numbers and polynomials
Tanjant ve q-tanjant sayıları ve polinomları
- Tez No: 423874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm ön bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde Tanjant sayıları ve polinomları tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Bernstein polinomları incelenip Tanjant sayıları ile ilişkisi türetilmiştir. Dördüncü bölümde, q-Tanjant sayıları ve polinomları incelendi. Beşinci bölümde Tanjant polinomların genel hali elde edilmiş ve bu polinomların simetrik, türevlenebilme ve zeta fonksiyonları ile ilişkisi türetilmiştir. Son bölümde ise fermionik p-adik integralini Bernstein polinomlarına uygulayarak genelleştirilmiş Tanjant sayıları elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis was formed from six sections. In first section, it has been dealt with backgrounds. In the second section, Tangent numbers and polynomials were defined and their properties were investigated. In third section, Bernstein polynomials were presented and derived relations with Tangent numbers. In fourth section, q-Tangent numbers and polynomials were studied in details. In fifth section, a generalization of Tangent polynomials was considered and symmetric, derivable and relations with zeta functions were given. In the final section, by applying fermionic p-adic integral to Bernstein polynomials, generalized Tangent numbers were obtained.