Smart power system management and control of water stations of Garmian region in Iraq by using micro grid
Mikro grid kullanarak akıllı güç sistem yönetimi ve Irak'taki su istasyonları Garmian bölge kontrolü
- Tez No: 423890
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde Irakta su şebekesinin elektrik gücünü optimize etmek için güç yönetim sistemi geliştirdik. Çalışmada, micro grid şebekede güç akış kontrolü için yeni bir yaklaşım önerildi. Önerilen yaklaşım enerji kaynakları, yükler, depolama aygıtları, kontrol elemanları ve ortak bağlantı noktası gibi beş mikro grid anahtar eleman içerir. Böyle bir sistemin tasarlanması amacı güvenli alanda hassas yüklere kesintisiz yüksek kaliteli güç sağlamaktır. Bu amaç için bir model geliştirildi ve MATLAB/simulink programlama kullanılarak benzetimleri yapıldı. Ayrıca, Irakta Garmian bölgesi için harici denetleyici kullanılarak su şebekesinin akıllı güç yönetimi geliştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have developed a power management system to optimize the power of water station in Garmian (Iraq). A novel approach has been proposed for control of the flow of power in the micro-grid network. The proposed approach includes the typical five microgrid key elements such as micro sources (energy sources), loads, storage devices, and control elements, and point of common coupling. The goal of designing such a system is to provide interruptible high-quality power to sensitive loads in assured area. A model for this goal has been developed and simulated by MATLAB/Simulink programming. Also, smart power management of water station has been designed by using the external controller for Garmian region in Iraq.