Minkowski uzayında küresel gösterge eğrileri
Spherical indicator curves in Minkowski space
- Tez No: 423889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde, konu ile alakalı temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise 3-boyutlu Minkowski uzayındaki eğrilerin Frenet vektör alanları T, N, B nin birim Hiperbolik kürenin veya birim Lorentz kürenin merkezine taşınması ile elde edilen küresel gösterge eğrileri incelenmiş ve bazı önemli sonuçlar elde edilmiştir. Timelike ve spacelike küresel gösterge eğrilerinin yay uzunlukları bulunmuştur. Bu gösterge eğrilerinin geodezik eğrilikleri 3-boyutlu Minkowski uzayına göre ve Lorentz (veya Hiperbolik) birim küresine göre, Gauss denklemi kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. First chapter reveals the aim and the scope of the study. In the second chapter, basic definitions and terms related to the subject have been given. In the third chapter, Frenet vector fields of the curves in 3-dimensional Minkowski space, the spherical indicator curves obtained by T, N, B's being moved to the centre of unit Lorentzian sphere or unit Hyperbolic sphere have been examined and some significant findings have been obtained. Arc lengths of timelike and spacelike spherical indicator curves have been found. The geodesic curvatures of these spherical indicator curves have been calculated according to spheres using Gauss equation.