A study of the triaxial shear behaviour of some artificially cemented sand specimens
Bazı yapay çimentolanmış kum örneklerının üç eksenli kayma davranışı üzerine bir çalışma
- Tez No: 423898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, küçük deformasyon seviyelerinde, farklı bağlayıcı malzeme çeşitleri, numune hazırlama, kür koşulları, biyobağlama tekniği ve atık lastik içeriğine bağlı olarak çimentolanmış kum davranışını inceleyen deneysel bir çalışmayı anlatmaktadır. Bu çalışmada, deneyler, düşük deformasyon seviyelerindeki çimentolanmış kum davranışını gözlemlemek amacıyla, lokal deformasyon ölçümleri için değiştirilmiş üç eksenli cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Beş farklı numune hazırlama yöntemi ve dört farklı çimento tipinin (alçı, kireç, kalsit ve Portland çimentosu) etkileri araştırılmıştır. Çimento tipinin, çimentolanmış kumun gerilme-deformasyon davranışı ve rijitlik üzerinde kayda değer bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Numune hazırlama tekniğine bağlı olarak, kumların üç eksenli kesme davranışı, Portland çimentosuyla hazırlanan numunelerde önemsiz mikterlarda değişim göstermiş; ancak, diğer bağlayıcı malzemelerle oluşturulan numunelerde önemli ölçüde değişiklik gözlenmiştir. Yeni bir zemin iyileştirme yöntemi olarak, kalsit ile bakteriyel aktivite yoluyla kumda biyobağlanma özelliği incelenmiştir. Kayma mukavemetini ve düşük deformasyonlardaki rijitliği arttırmak amacıyla, biyobağlamanın verimliliği, diğer yöntemlerle kıyaslamalı olarak araştırılmıştır. Biyobağlanmış kum numuneleri, üç bağlanma seviyesindeki çevre basınçlarında hazırlanmıştır. Çökelmiş kalsit kullanıldığında, mukavemet ve sertlikte önemli artışlar olduğu görülmüştür. Biyobağlanmış kum numunelerinin davranışının kalsit ve kireçle çimentolanan numunelere benzer olduğu gözlenmiştir. Bağlayıcı malzeme oluşumunu doğrulamak amacıyla, üç farklı konsantrasyonda mikroskopik çalışma yapılmıştır. Ayrıca, lastik kırıntısı ve çimento eklenmesinin, temiz kum ve çimentolanmış kumun davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis describes an experimental study in the behaviour of cemented sand at small strain levels considering type of cementing material, sample preparation method, curing conditions, biocementation technique, and waste tire inclusion. In this study, the experiments were carried out using triaxial apparatus modified for local strain measurements for observation of the response of cemented sand at small strain levels. The influences of five different sample preparation methods, and four different cement types (gypsum, lime, calcite, and Portland cement) on the cemented sand behaviour were studied. It was observed that cement type has a significant effect on stress-strain and stiffness of cemented sand. Sample preparation techniques slightly affected the triaxial shear behaviour of cement stabilized sand; whereas specimens stabilized using other agents were significantly affected from sample preparation technique. A new method for the ground improvement, the biocementation of sand by induced formation of calcite from the bacterial activity was also investigated. The efficiency of the biocementation for improvement of the shear strength and the small strain stiffness in comparison with other cementation methods was investigated. The biocemented sand specimens were prepared under confining pressure at three levels of the cementation corresponding to the amount of the urea-calcium chloride flushes. Significant increases in the strength and stiffness of biocemented sand were observed due to the precipitated calcite. Response of the biocemented sand specimens was found to be similar to that of calcite and lime cemented specimens. Microscopic study was conducted to verify the formation of cementing material at three different concentrations. Furthermore, the effect of tire crumbs and cement addition on the response of clean and cemented sand was investigated.