Gaziantep ili atmosferik funguslarının belirlenmesi ve volümetrik analizleri
The determination and volumetric analysis of atmospheric fungi of Gaziantep province
- Tez No: 423897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ili atmosferinde 01 Ocak 2010 – 31 Aralık 2011 tarihleri arasındaki iki yıllık sürede Lanzoni VPSS 2000 spor tuzağı kullanılarak volümetrik yöntem ile atmosferik fungus spor örneklenmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, 48 fungus cinsi ve 4 fungal gruba ait 211.521 s/m3 kaydedilmiştir. 2010 ve 2011 yıllarında Gaziantep ili atmosferinde Ascomycota divizyosuna dahil olan 39 cins (Alternaria, Antennularia, Arthrinium, Ascobolus, Beltrania, Bipolaris, Botrytis, Chaetomium, Cladosporium, Curvularia, Dictyosporium, Didymella, Drechslera, Epicoccum, Erysiphe, Exosporium, Fusarium, Helicomyces, Helminthosporium, Leptosphaeria, Melanomma, Nigrospora, Oidium, Ophiobolus, Paraphaeosphaeria, Periconia, Pestalotiopsis, Pithomyces, Pleospora, Polythrincium, Rosellinia, Spegazzinia, Sporormiella, Stemphylium, Tetracoccosporium, Tetraploa, Torula, Trichothecium ve Ulocladium), Basidiomycota divizyosuna dahil olan 8 cins (Agrocybe, Boletus, Bovista, Coprinus, Ganoderma, Laccaria, Puccinia ve Ustilago) ve Oomycota divizyosuna dahil olan 1 cins (Peronospora) tespit edilmiştir. Aspergillus/Penicillium tipi sporlar, Tek septalı askosporlar, Myxomycota sporları ve Hif parçaları fungal gruplar olarak kaydedilmiştir. Cladosporium (56.48 %) Gaziantep ili atmosferinin dominant taksonu olarak belirlenmiş; hif parçaları (14.94 %), Ustilago (13.96 %) ve Alternaria (5.79 %)'da Gaziantep ili atmosferinde yaygın olarak bulunan fungal aerosollar olarak tespit edilmiştir. Gaziantep ili atmosferinde tespit edilen fungus spor konsantrasyonlarıyla meteorolojik faktörler arasındaki ilişki belirlenmiştir. Gaziantep ili 2 yıllık spor takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, atmospheric fungus spore sampling performed, with volumetric method by using Lanzoni VPSS 2000 spore trap during two years between 01 January 2010 and 31 December 2011 of Gaziantep Province. As a result of the study, 211.521 s/m3 belonging to 48 genera and 4 fungal group were recorded. 39 genera belonging to Ascomycota (Alternaria, Antennularia, Arthrinium, Ascobolus, Beltrania, Bipolaris, Botrytis, Chaetomium, Cladosporium, Curvularia, Dictyosporium, Didymella, Drechslera, Epicoccum, Erysiphe, Exosporium, Fusarium, Helicomyces, Helminthosporium, Leptosphaeria, Melanomma, Nigrospora, Oidium, Ophiobolus, Paraphaeosphaeria, Periconia, Pestalotiopsis, Pithomyces, Pleospora, Polythrincium, Rosellinia, Spegazzinia, Sporormiella, Stemphylium, Tetracoccosporium, Tetraploa, Torula, Trichothecium ve Ulocladium), 8 genera belonging to Basidiomycota (Agrocybe, Boletus, Bovista, Coprinus, Ganoderma, Laccaria, Puccinia and Ustilago) and 1 genus belonging to Oomycota (Peronospora) divisions were determined in Gaziantep atmosphere in 2010 and 2011. Aspergillus/Penicillium spores type, one-septate Ascospores, spores of Myxomycota and hyphal fragments were also recorded as fungal groups. The relationship between fungal spore concentration and several meteorological parameters was examined. Cladosporium was determined as the dominant taxon (56.48 %), hyphal fragments (14.94 %), Ustilago (13.96 %) and Alternaria (5.79 %) were revealed as the common fungal aerosols of Gaziantep atmosphere. The relationship between fungal spore concentrations and several meteorological parameters was examined. A two-year spore calendar of Gaziantep Province was prepared.