B-cebrinde türevler
Derivations of B-algebras
- Tez No: 423936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE AYAR ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve tezi anlamada kolaylık sağlayacak olan bazı temel tanım ve özellikler verilmiştir. İkinci bölümde B-cebirlerinde ve 0-değişmeli B-Cebirlerinde türev ve f–türev tanımları verilerek günümüze kadar bu konularda yapılmış olan çalışmaların kısa bir özeti verilmiştir. Üçüncü bölümde B-cebirlerinde simetrik ikili türev tanımı verilmiş ve ilgili özellikleri B-cebirlerinde ve 0-değişmeli B-cebirlerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of exactly three parts. In the first part, thesis subject is introduced and related definitions and properties that will make easier to understand the thesis are given. In the second part notions of derivation and –derivation on B-algebras are given and a short summary of the studies which until now has been made on these issues are mentioned. In the third part, the definiton of symmetric bi-derivation on B-algebra is given and related properties are studied in B-algebras and 0-commutative B-algebras.