Power control in a microgrid
Bir microgridde güç kontrolü
- Tez No: 423937
 - Danışmanlar: Prof. Dr. MESUT EROL SEZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mikro şebeke, mikro kaynakların bir çevrede bir yük ve opsiyonel enerji depolama cihazıyla birleştirilmesine denir. Mikro şebeke ya otonom işlem, ya otonom olmayan işlem, ya da ikili işlemde çalıştırılabilir. Otonom işlemde mikro şebeke kendi enerjisini üretmeli ve aynı zamanda bu enerjiyi kontrol etmelidir. Mikro şebekenin bileşenleri olan 270 kW rüzgar türbini, 40 kW mikro türbin, 100 kW'lık pil enerji depolama sistemi ve bunların kontrol sistemi mikro şebekede güç kontrolü sağlamak için birbirleriyle çalışır. Bu bileşenlerin ve onların değişkenlerinin blok diyagramı Simulink ortamında oluşturulmuştur. Simülasyon testi sistemdeki güç talebinin azaltılıp rüzgar hızının artırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, Simulink ortamında pil enerji depolama sisteminin gecikmesiz tepkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A micro-grid is a unifying of micro-sources together with a load and an optional energy storage device within a vicinity. The micro-grid can be operated in either autonomous, non-autonomous or a dual operation. In an autonomous operation micro-grid should generate its own energy and control it, as well. The components of the micro-grid which include 270kW of wind turbine, 40kW of micro-turbine, battery energy storage system with a capacity of 100kW and their control system have worked with each other in order to achieve power control in a micro-grid. The block diagram of the components and their parameters are made in a SIMULINK environment. The simulation test has been carried out by increasing the wind speed and decreasing the power demand in the system. Moreover, quick response of the battery energy storage system was observed in SIMULINK environment.